T ile başlayan ilaçlar » Bayer Turk » TALCID FORTE 1 GR 24 ÇİĞ.TABLETİ

TALCID FORTE 1 GR 24 ÇİĞ.TABLETİ

KUB ve KT:Kısa Ürün Bilgisi ( KUB ) ve Kullanım Talimatı ( KT ) yakında eklenecektir.
Etkin madde:hidrotalsit
ATC: ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
A02 MİDE
A02A ANTİASİTLER
A02AD Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları
A02AD04 hidrotalsit
SB.atc:A02AD04
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: BAYER TURK
Barkod :8699546082230
Satış Fiyatı:10.13 ₺
Son Güncelleme:17 Şubat 2019

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

hidrotalsit Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Antiasit.
Günde 4 defa (yemeklerden 1-3 saat sonra ve yatarken).

Gebelik kategorisi C.
Böbrek yetmezliliğinde doz ayarlanmalı.
1-2 saat içinde başka ilaç alınmamalı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

TALCID FORTE Hakkında Kısa Bilgi

TALCID FORTE 1 GR 24 ÇİĞ.TABLETİ, BAYER TURK firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 24 adet 1 G hidrotalsit etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. TALCID FORTE , piyasada 10.13 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699546082230 dir.

TALCID FORTE , ATC sınıflamasının A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA kategorisinde ve A02 MİDE sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu A02AD04 ve ATC adı hydrotalcite dır. İlacın 3 adet eş değer ilacı bulunur.

Prospektüs

Formülü :
Bir çiğneme tableti 1000 mg hidrotalsit (magnezyum-aluminyum-hidroksit-karbonat-hidrat), ayrıca tatlandırıcı olarak sodyum sakkarin içerir.

Farmakolojik Özellikler :
Talcid Forte çiğneme tableti, iyi tolere edilen ve çeşitli derecelerdeki gastrointestinal şikayetlerin tedavisinde başarı ile kullanılan antiasit etkili bir preparattır. Etken maddesi olan hidrotalsit hoş lezzetli, doğal bir mineral olup, kademeli kristal yapısında yer alan OH– iyonları midede, pH'a bağlı olarak çözünür.

1 g hidrotalsit 27.8 mEq tampon kapasitesine sahiptir. Böylece Talcid mide asiditesini azaltıp, pH'ı 3-5 düzeyinde tamponlar. Bu etki bir dakika içerisinde başlayıp en az bir saat sürer.

Hidrotalsit, alkalen etki göstermediği ve gastrin salgısında bir değişikliğe neden olmadığı için asit rebound'una neden olmaz.

Hidrotalsit, midede pH düzeyine bağlı olarak, lisolesitin ve safra asitlerini bağlar, hidroklorik asit sekresyonunu uyaran histamin salgılanmasını azaltır ve pepsini reversibl ve uzun süreli inhibe eder. Bunun yanısıra prostaglandin sentezini stimule ederek hücre koruyucu etki gösterir.

Hidrotalsitten OH– gruplarının ayrılmasıyla mide ortamında açığa çıkan aluminyum ve magnezyum iyonları daha sonra ince barsakta karbonat ve fosfat tuzları halinde çökerler ve absorbsiyonları minimal düzeydedir. Böylece Talcid ile tedavi sırasında sistemik etki görülmez. Ayrıca, hidrotalsitte magnezyum/aluminyum içeriği dengeli olduğundan Talcid barsak hareketlerinde değişikliğe neden olmaz ve kabızlık veya ishale yol açmaz.

Talcid çok az miktarda sodyum ve karbonat içerdiğinden kalsiyum ve şeker ihtiva etmediğinden böbrek yetmezliğinde, hipertansif veya diyabetli hastalarda güvenle kullanılabilir.

Endikasyonları :
Talcid forte; hiperasidite ile kendini gösteren mide rahatsızlıklarının (mide yanması, ekşime, şişkinlik, hazımsızlık), dispepsi, gastrit, mide ve duodenum ülseri, reflü özofajit ve hiatus hernisinde reflü semptomlarının tedavisinde endikedir. Ayrıca gebelik ve sinirsel hazımsızlıklar ile aşırı yemeğin kahve, alkol, nikotin ve bazı ilaçların sebep olduğu hiperasidite semptomlarının tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları :
Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.

Uyarılar / Önlemler :
Böbrek yetmezliği mevcut olan şahıslarda (kreatinin klirensi < 30 ml/min) serum magnezyum ve aluminyum düzeyleri muntazam aralıklarla kontrol edilmeli ve yüksek dozajlı uzun süreli tatbiklerden kaçınılmalıdır. Uzun süre kullanıldığında serum aluminyum düzeyi kontrol edilmeli ve 40 µg/ml'yı aşmamasına dikkat edilmelidir.

Genellikle bir antasit alındıktan sonraki 1-2 saat içerisinde başka bir ilaç alınmaması tavsiye edilir.

Talcid Forte çiğneme tabletinin gebelik ve emzirme esnasında herhangi bir zararlı etki oluşturduğu rapor edilmemiştir.

Yan Etkiler / Advers Etkiler :
Talcid, çok iyi tolere edilir. Nadiren yüksek dozlarda hafif bulantı ve gaitada yumuşama görülebilir. Ancak bu yan etkiler genellikle önerilen tedavi dozları ile görülmemekle birlikte ilaç alımı kesildiğinde ortadan kalkar.

BEKLENMEYEN BIR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç Etkileşimleri :
Talcid; tetrasiklin, demir preparatları, digoksin, simetidin, kenodesoksikolik asit ve kumarin türevleri gibi ilaçların absorbsiyonunu etkileyebileceğinden, bu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Diğer ilaçlar ise Talcid'den 1-2 saat önce veya sonra alınmalıdır. Laboratuar testleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Kullanım Şekli ve Dozu :
Hekim tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, yetişkinlere yatmadan önce ve yemekten 1/2 saat sonra veya mide şikayetleri ortaya çıkınca 1 çiğneme tableti almaları önerilir.

Mide ve duodenum ülserlerinin Talcid ile tedavisinde, belirtiler sona erdikten sonra en az 4 hafta daha Talcid kullanımına devam edilmelidir.

6-12 yaş arasındaki çocuklara yetişkin dozunun yarısı verilir. Doz ayarlanması Talcid 0.5 g çiğneme tableti ile yapılabilir.

Tabletler yutulmadan önce tamamen çiğnendiğinde, optimum etki sağlanmış olur.

Talcid Forte çiğneme tableti diabet ve yüksek tansiyonu olan hastalarda güvenle kullanılabilir.

Doz Aşımı ve Tedavisi :
Talcid ile ilgili bir intoksikasyon vakası bildirilmemiştir.

Ticari Takdim Şekli :
24 Tabletlik blister ambalajlarda.

Diğer ticari şekilleri
Talcid çiğneme tableti 0.5 g, 40 tabletlik blister ambalajlarda.
Talcid süspansiyon 0.5 g / 5 ml, 200 ml'lik şişelerde.

Ruhsat tarihi: 08.04.1997
Ruhsat no.: 182/31
Bayer AG, Almanya lisansı ile üretilmiştir.
Ruhsat sahibi: Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti., İstanbul
Üretim yeri: Bayer İlaç Fab. A.Ş., İstanbul

Reçete ile satılır.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
30 oC'nin altında saklayınız. Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (Hidrotalsit etkin maddesini içeren ilaçlar)
İlacabak Logo
Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.