P ile başlayan ilaçlar » Gurel » PARAFLEX 250 MG 20 KOMPRİME TABLET

PARAFLEX 250 MG 20 KOMPRİME TABLET

 • İlaç Firması :
  GUREL
 • Barkod :
  8699564012554
 • Fiyatı :
  13.34TL
  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  M03BB03
 • Etkin madde :
  klorzoksazon
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - M - KAS-İSKELET SİSTEMİ
  M03 KAS GEVŞETİCİLER
  M03B SANTRAL ETKİLİ KAS GEVŞETİCİLER
  M03BB Oksazol, tiazin, ve triazin türevleri
  M03BB03 klorzoksazon

klorzoksazon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Santral etkili kas gevşetici.
Yetişkinde günde 3-4 defa 1-2 tablet.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Gebelik ve laktasyonda önerilmez.

Yan etkiler; uyuşukluk, dispepsi, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜL
Her tablet 250 mg klorzoksazon; boyar madde red ponceau 4R ve tartrazin içerir.

FARMAKOLOJİK
ÖZELLİKLERİ
Klorzoksazon, iskelet adalesinin ağrılı durumları için merkezi etkili adale gevşetici bir ajandır. Hayvan denemeleri ve insanlarda yapılan çalışmalardan elde edilen bilgiler klorzoksazonun çeşitli sebeplerle ortaya çıkan adale spazmlarının gelişimi ve devamında rolü olan multisinaptik refleks kavislerini, başlıca omurilik ve beynin subkortikal bölgesinde engellediğini göstermiştir. Bu engellemenin sonucu; iskelet adalesi spazmının azalması ile birlikte, ağrının azalması ve tutulmuş adalelerin hareket yeteneğinin artmasıdır.

Klorzoksazon, ağızdan alındıktan yarım saat sonra kanda tespit edilir ve kişilerin çoğunda 1-2 saatte zirve seviyeye ulaşır; çabuk metabolize olur ve başlıca glukuronid şeklinde idrarla atılır. % 1'den azı da 24 saat içinde değişmeden idrarla atılır.

ENDİKASYONLARI
Paraflex® Tablet, iskelet adalesindeki ağrı ve spazmla birlikte olan rahatsızlığı iyileştirmek için fizik tedavi, istirahat ve diğer yöntemlere yardımcı olarak kullanılır: Lumbago, tortikolis, servikal sendrom, iltihabi veya travmatik adale, tendon ve mafsal rahatsızlıkları ve ortopedik işlemler (ekstansiyon, yerine koyma vs.) esnasında.

KONTRENDİKASYONLARI
Klorzoksazon bu ilaca tahammülsüzlüğü veya hassasiyeti bilinenlerde kullanılmaz.

UYARILAR/ÖNLEMLER
Hassas kişilerde allerjik reaksiyona sebep olabilir.

Klorzoksazona allerjisi bilinen veya ilaçlara allerji hikayesi olan hastalarda ihtiyatlı kullanılmalıdır. Eğer kızarma, ürtiker veya cilt kaşınması gibi hassasiyet reaksiyonları görülürse ilaç kesilmelidir. Karaciğer fonksiyon bozukluğunu telkin eden herhangi bir semptom görülürse ilaç kesilmelidir.

Paraflex® Tablet kullanımı sersemlik yapabilir ve alkol veya diğer merkezi sistemi depressanlarının birlikte kullanımı sersemliği artırabilir. Klorzoksazonun gebelerde ve süt veren annelerde emniyeti ispatlanmadığından kullanılması tavsiye edilmez.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Bazı hastalarda gastrointestinal bozukluklar, sersemlik, baş dönmesi, başta boşluk hissi, kırıklık veya aşırı uyarılma olabilir. Nadiren gastrointestinal kanama, allerjik tip cilt döküntüleri, peteşi veya ekimozlar tedavi esnasında ortaya çıkabilir.

Anjionörotik ödem ve anaflaktik reaksiyon oldukça nadirdir.

İlacın böbreklerde tahribat yapacağına dair delil yoktur. Nadiren idrar renginde, klorzoksazonun fenolik metabolitine bağlı bozulma olabilir; bu bulgunun bilinen klinik anlamı yoktur.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Alkol ve/veya Merkezi Sinir Sistemi (MSS) depressanı ilaçlarla birlikte kullanıldığında klorzoksazon, MSS depresyonuna bağlı sersemliği artırabilir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
Yetişkinlerdeki doz genellikle 3-4 defa 1-2 tablettir.

Gerekirse doz, 3-4 defa 3 tablete çıkarılabilir. İyileşme görülünce doz azaltılabilir.

Çocuklarda yaş ve ağırlığa göre ayarlanmalıdır. 12 yaş ve daha büyük çocuklarda günde 3 veya 4 defa 1/2 tablettir. Çocuklara verirken tabletler kırılabilir veya uygun bir gıda ile karıştırılabilir.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Semptomlar; aşırı dozda başlangıçta bulantı, kusma veya ishalle birlikte sersemlik, baş dönmesi, başta boşluk hissi veya baş ağrısı görülebilir. Sonra kırıklık veya tembelliği takiben belirgin adale tonusu kaybı istemli hareketleri imkansızlaştırır. Derin tendon refleksleri azalır veya kaybolur. Duyular ve periferik his kaybı yoktur. Hızlı, düzensiz, interkostal ve substernal çekilme ile birlikte solunum depresyonu ortaya çıkabilir. Kan basıncı düşer fakat şok görülmemiştir.

Tedavi: Hasta kusturulur veya midesi yıkanır ve sonra aktif kömür verilir. Sonraki tedavi tamamiyle destekleyicidir: Solunum depresyonu varsa oksijen ve suni solunum, hipotansiyon varsa dekstran, plazma veya norepinefrin gibi vazopressörler tatbik edilir.

Kolinerjik ilaçlar veya analeptikler faydasızdır ve kullanılmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
30 °C'nin altındaki oda sıcaklığında, ambalajı içinde ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI
Paraflex® Tablet; 20 tabletlik blister ambalajlarda.

RUHSAT SAHİBİ
CILAG AG İsviçre lisansı ile,
GÜREL İLAÇ TİCARET A.Ş.
P.K. 301 34115
Sirkeci - İSTANBUL

RUHSAT TARİHİ ve NUMARASI
25.11.1982 131/78

İMAL YERİ
SANTA FARMA İLAÇ SANAYİİ A.Ş.
P.K.262 34361
Şişli - İSTANBUL

REÇETE İLE SATILIR.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (klorzoksazon etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.