V ile başlayan ilaçlar » Abfar » VI-DAYLIN 100 ML ŞURUP

VI-DAYLIN 100 ML ŞURUP

 • İlaç Firması :
  ABFAR
 • Barkod :
  8699518570109
 • Fiyatı :
  7.31TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  A11BA
 • Etkin madde :
  mültivitamin
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A11 VİTAMİNLER
  A11B MÜLTİVİTAMİNLER
  A11BA Mültivitaminler
  A11BA01 mültivitamin

mültivitamin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Vitamin kombinasyonu.

Kontrendikasyon; hipervitaminoz.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde.

Prospektüs

Vİ-DAYLİN ŞURUP

FORMÜLÜ Vi-daylin Şurup: her 5 mL'de (1 ölçek) Vitamin A (Retinol palmitat) 3000 USP ünitesi Vitamin D (Viosterol) 400 USP ünitesi Nikotinamid 10 mg Vitamin B1 (Tiamin hidroklorür) 1.5 mg Vitamin B2 (Riboflavin) 1.2 mg Vitamin B6 (Piridoksin hidroklorür) 1 mg Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 3 mcg Vitamin C (Askorbik asit) 40 mg ve yardımcı madde olarak şeker (rafine), likit glukoz, portakal esansı, etanol, metil paraben ve benzoik asid içerir.

Formülü Farmakolojik Özellikleri Endikasyonları Kontrendikasyonları Uyarılar / Önlemler Kullanım Şekli ve Dozu Doz Aşımı İkazlar Saklama Koşulları Ticari Takdim Şekli ve Ambalaj İçeriği FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Vi-daylin şurup, hücrelerin hayati metabolik fonksiyonları için gerekli olan bazı vitaminleri ihtiva eden bir müstahzar olması nedeniyle vücudun vitamin dengesinin bozulmasını önlemede veya bozulduğu takdirde düzeltilmesinde beslenmeye tamamlayıcı olarak görev yapar. Vi-daylin şurupta bulunan B-kompleks vitaminleri aktif transport yoluyla absorbe edilir. B-kompleks vitaminleri, süratle elimine edilir ve bu nedenle vücutta depolanmaz. Askorbik asit barsaklardan süratle absorbe edilir ve gıda ile alınan askorbatın hemen tamamı (%80 ila %90'ı) emilir. Vitamin A (retinol) yağ emilimi düzenli olan kişilerde ince barsaklardan hızla ve hemen tamamen emilir. Vücutta çok düşük oranda karaciğerde depolanır ve metabolitleri şeklinde idrar ve dışkı ile itrah edilir.

ENDİKASYONLARI

Vi-daylin şurup, terkibinde yer alan vitaminlerin eksikliğinde veya bu vitaminlere vücut ihtiyacının arttığının klinik olarak belirlendiği durumlarda ana tedavilere yardımcı olarak uygulanır.

KONTRENDİKASYONLARI

Vi-daylin şurupta bulunan maddelerden herhangi birine, özellikle tiamine aşırı duyarlılığı olduğu bilinen bireylerde kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Laboratuvar testleri: Yaşlı hastalarda ve B12 vitamini eksikliğine yatkınlığın söz konusu olabildiği kişilerde, Vi-daylin şurup tedavisi sırasında, düzenli olarak serumda B12 vitamin seviyeleri ölçülmelidir. Levodopanın antiparkinsonizm etkisi piridoksin tarafından tersine çevrilir. Viosterol (vitamin D); böbrek fonksiyonları azalmış hastalar, kalp hastalıkları, böbrek taşı bulunan hastalar ile arteriyosklerozu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Vitamin D analoglarının kullanımı ile gözlenen kan kalsiyum artışı, kalp glikozidleri kullanmakta olan hastalarda aritmilere neden olabileceği için dikkatle kullanılmalıdırlar. Gebeler ve süt veren annelerde kullanım: Vitamin A, hayvanlarda teratojenik etkiye sahiptir. Her ne kadar insanlarda bu tip bir etki kesin olarak gösterilmemişse de, hamilelik ve süt verme dönemlerinde Vi-daylin şurup kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Hekim tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde; aç veya tok karnına 4 yaş altındaki çocuklar için günde 1/2 ölçek (2.5 mL), 4 yaş üstü çocuklar ve erişkinlerde günde 1 ölçek (5 mL) Vi-daylin şurup doğrudan verilebileceği gibi süt şeklindeki sıvı gıdalar veya diğer gıdalarla birlikte uygulanır.

DOZ AŞIMI

Vi-daylin şurup, genel olarak iyi tolere edilir. 2 g-6 g gibi çok yüksek doz nikotinamid uygulanmasına bağlı kızarma, kaşıntı veya cilt yanması, mide rahatsızlığı ve yağ bezlerinde sekresyon artışı gibi etkiler görülebilir. Bir seferde 25.000 ünite/kg vitamin A alımı halinde vitamin A'ya bağlı toksik etkiler (irritabilite, uyku hali, vertigo, delirium, kusma, ishal) ortaya çıkabilir. Yenidoğanlarda fontanel kabarması, başağrısı, papilla ödemi, eksoftalmi gibi kafa içi basınç artışına bağlı belirtilere rastlanılabilir. Eritem ve cildin soyulması birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşebilir. İlacın kesilmesi ve hastanın yakın gözlem altında tutulması ile semptomlar birkaç gün içinde kaybolur. Günde 1000 USP ünitesinin üzerinde Vitamin D'nin (viosterol) uzun süreli kullanımı sonucu hipervitaminoz ortaya çıkabilir. Vitamin D hipervitaminozuna ait belirti ve bulguların gözlenmesi halinde uygun tedavilere başvurulmalıdır.

İKAZLAR

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajlarında saklayınız.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C'ın altındaki oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak muhafaza ediniz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

Vi-daylin Şurup: 100 mL şurup içeren şişelerde 5 mL'lik ölçeği ile birliktedir. Reçete ile satılır.
Ruhsat Tarihi: 12.11.1976 Ruhsat No: 124/59
Ruhsat Sahibi: Abbott Laboratories, North Chicago, Illinois USA lisansı ile Abfar İlaç San ve Tic. A.Ş., Levent, İstanbul
Üretim Yeri: Fako İlaçları A.Ş. Levent, İstanbul

Kaynak: Atlas İlaç

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (mültivitamin etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.