S ile başlayan ilaçlar » Munir Sahin » SIMELGAT PLUS SÜSPANSİYON

SIMELGAT PLUS SÜSPANSİYON

 • İlaç Firması :
  MUNIR SAHIN
 • Barkod :
  8699523700034
 • Fiyatı :
  7,69TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  A02AF01
 • Etkin madde :
  magaldrat kombinasyon
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A02 MİDE
  A02A ANTİASİTLER
  A02AF Antiasit - gaz giderici kombinasyonları
  A02AF01 magaldrat kombinasyon

magaldrat kombinasyon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Antiasit.
Günde 4 defa (yemeklerden 1-3 saat sonra ve yatarken).

Gebelik kategorisi C.

Kontrendikasyon; böbrek yetmezliği ve hipofosfatemi.
1-2 saat içinde başka ilaç alınmamalı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

SİMELGAT® PLUS SÜSPANSİYON

FORMÜLÜ : 5 ml. ölçek; 540 mg. Magaldrat, 20 mg. Simetikon, ayrıca Sakarin Sodyum ve optamint peppermint oil ihtiva eder.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ :
Farmakodinamik Özellikler :
Alüminyum magnezyum hidroksit sülfatların kombinasyonlarından oluşan magaldrat, sistemik etkili olmayan bir antiasittir. Midenin asit salgılamasına etkisi yoktur. İçerdiği hidroksitlerin direkt midede bulunan asidi nötralize etmesi yoluyla pH’ı yükselterek etki eder. Magaldratın içerdiği alüminyum hidroksit, asit bağlama hızı ve kapasitesi düşük ve zayıf bir antiasit olmasına karşın Magnezyum hidroksitin asit bağlama hızı ve kapasitesi daha yüksektir. İkisinin bir arada bulunmasıyla alüminyum hidroksitin tek başına bulunduğu zaman mide asidi ile yavaş etkileşmesinin sakıncaları giderilmiş olur. Magaldrat mide asidiyle kademeli olarak reaksiyona girer. Önce mide asidi ile çok hızlı etkileşen Magnezyum hidroksit, mevcut asidi nötralize ederz. Alüminyum hidroksit nispeten daha yavaş bir reaksiyonla antiasit etkiyi devam ettirir. Ayrıca alüminyumun tek başına kullanıldığı zaman ortaya çıkan konstipasyon etkisi Maganezyum laksatif etkisi ile dengelenir.
Farmakokinetik Özellikler :
Çalışmalar sistemik etkili olmayan Magaldrattaki Magnezyum hidroksitin içerdiği Magnezyumun çok az (%10)’luk bir kısmının emildiğini, alüminyum hidroksitin ise hemen hemen hiç emilmediğini göstermiştir. Simelgat Süspansiyon’da yer alan Simetikon ise sistemik olarak etki etmez değişmeden feçes ile atılır. İn vivo mekanizması tam bilinmemekle birlikte, in vitro olarak gaz kabarcıklarının yüzey gerilimini düşürerek tutulan gazın serbest kalmasını sağlar.

ENDİKASYONLARI :
Gastrit, peptik özafajit gastrik hiperasidite, hiyatal hernia ve peptik ülser teşhisleri ile ilgili hiperasidite ve gaz rahatsızlıklarının semptomatik olarak giderilmesinde, ameliyat sonucu meydana gelen gaz sancılarının giderilmesinde, endoskopik muayenelerde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI:
Böbrek fonksiyonu yetersizliği olanlarda, apandisiti olanlarda ve hipofosfatemi hastalarında kullanılmamalıdır.

UYARILAR VE ÖNLEMLER :
Kronik böbrek fonksiyonu yetmezliği çekenlerde kan alüminyum düzeyinde artış olabilir. Bu durumda diyaliz osteomalasi veya bunun daha kötüye gitmesi söz konusudur ve diyaliz ensefalopati gelişimine yardımcı olabilir. Magnezyum içeren antasitlerin renal fonksiyonlarında bozukluk olan hastalarda kullanımında hipermagnezemi riski artabilir.
Uzun süre ve yüksek dozlarda alüminyum ihtiva eden antasitlerin kullanımı (alüminyum fosfat hariç) kullananlarda hipofosfatemiye yol açabilir. Bu durum bilhassa fosfatça fakir gıdalarla beslenenlerde daha barizdir. Kronik antasit tedavisi uygulanan hemodiyaliz hastalarının periyodik olarak kontrolleri yapılarak serum fosfat düzeyleri saptanmalıdır.

HAMİLELERDE KULLANIMI :
Hamilelerde kullanım emniyeti ile ilgili yeterli çalışmalar yapılmamıştır. Ancak alüminyum ve magnezyum içeren antasitlerin yüksek dozlardan kaçınıldığı sürece hamilelerde son altı ay kullanımı emniyetli olarak bilinir. (Kategori A)


EMZİKLİLERDE KULLANIMI : Simetikon, alüminyum yada magnezyum içeren antasitlerin emziklilerde kullanılmamasını gerektirecek bir durum yoktur. Fakat emzikli kadınların kullanılrken uyrılması gerekir.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER :
Ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak diğer alüminyum içeren antasitler gibi konstipasyona ve magnezyum içeren antasitler gibi diyareye neden olabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKTİRDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ :
Bu kombinasyondaki diğer antasitlerde olduğu gibi Simelgat Plus Süspansiyonda birlikte alındığı birçok ilacın emilimini azaltabilir veya çoğaltabilir. Bu nedenle genel bir önlem olarak, antasit alındıktan sonra ilk 1-2 saat içinde başka ilaçların oral olarak alınmamasında fayda vardır.
Antasitler genelde şu ilaçlarla etkileşebilirler; fenotiyazinler, antimuskarinikler, digoksin, florid, aspirin hariç indometasinler, naproksen, isoniazid, fosfatlar, prednizolon, H2 reseptör antagonistleri, tetrasiklinler, demir tuzları, diazepam, yağda çözünen vitaminler, prednison, diflunisal, sulfadiazin, klordiazepoksit, dikumarol, fenobarbital, amfetamin, efedrin, pseudoephedrin, mecamylamin, kinidin, levodopa, nitrofurantoin.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
Hiperasidite durumlarında rahatlama için günde 3-4 defa 1-2 ölçek (5-10)ml yemek aralarında veya yatmadan önce alınır.
24 saatlik süre içinde 18 ölçekten fazla alınmamalıdır.
12 yaşından büyük çocuklarda yetişkin dozların yarısı tatbik edilir. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Kullanmadan önce şişeyi çalkalayınız.

SAKLAMA KOŞULU :
25OC’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.
Çocukların göremeyecekleri ve erişemeyecekleri yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI :
200 ml. süspansiyon içeren cam şişelerde ve karton kutuda.

RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ :
MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Kartal-İSTANBUL
http://www.munirsahin.com.tr

RUHSAT TARİH VE NO :
13.03.2003 – 202/12

Reçetesiz satılır.

Onay tarihi : 18.03.2003

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.