S ile başlayan ilaçlar » Kocak Farma » SIKLOCAP 250 MG 40 KAPSÜL

SIKLOCAP 250 MG 40 KAPSÜL

 • İlaç Firması :
  KOCAK FARMA
 • Barkod :
  8699828150015
 • Fiyatı :
  286,39TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  J04AB01
 • Etkin madde :
  sikloserin
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
  J04 ANTİMİKOBAKTERİYELLER
  J04A TÜBERKÜLOZİS TEDAVİSİ
  J04AB Antibiyotikler
  J04AB01 sikloserin
 • DDD (Yetişkin için ortalama günlük doz) : 0.75g Oral

sikloserin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Hücre duvarı sentezi inhibitörü antimikobakteriyel antibiyotik.
Erişkin 500mg-1000mg.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, epilepsi, depresyon, şiddetli anksiyete, psikoz, şiddetli böbrek yetmezligi, aşırı miktarda alkol alımı.

Etkileşim; alkol, etionamid.

Yan etkiler; konvülsiyonlar, uyusukluk, uykusuzluk, tremor, bas agrisi, bas dönmesi, hafiza kaybı ,psikoz, konjestif kalp yetmezligi, aritmiler, allerji, megaloblastik anemi, serum transaminaz seviyelerinde yükselme...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

UH-P
Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Prospektüs

FORMÜLÜ :
Beher kapsül 250 mg Sikloserin ihtiva eder.
Kapsül Boyar Maddeleri:
Titandioksit, Indigotin ve Sari Demir Oksit

FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI:
Sikloserin, Streptomyces orchidaceus'tan elde edilen genis spektrumlu bir antibiyotiktir. Sikloserin bakteri hücre duvari sentezine katilan D-alanin'le yarisarak bakteri hücre duvari sentezini bozar. Mycobacterium tuberculosis ve Mycobacterium kansai de dahil Mycobakteriler üzerinde etkilidir.
M.tuberculosis'e karsi M.I.K.'u 5-20 µg/mL'dir. Sekonder antitüberküloz ajanlarindandir. Streptomisin, isoniyazid veya aminosalisilikasitlere dirençli suslar sikloserine duyarlidir. Escherichia coli ve Enterobacterler dahil bazi gram negatif bakterilere; Staphylococcus aureus dahil bazi gram pozitif bakterilere de etkilidir. E.coli için M.I.K.'u 50 µg/mL'den biraz fazladir; terapötik dozlarda idrarda bu konsantrasyonlara rahatça ulasildigindan diger tedavilere cevap vermeyen idrar yollari enfeksiyonlarinda kullanilabilir.
Farmakokinetik Özellikleri:
Sikloserin oral olarak alindiginda gastrointestinal bölgeden hizla ve tamamina yakini absorplanir. 250 mg.lik dozda alindiktan 3-4 saat sonra 10 µg/mL.lik pik plazma konsantrasyonlarina ulasilir. Tekrarlanan dozlarda daha yüksek konsantrasyonlara ulasilir. Plazma yari ömrü yaklasik 10 saattir.
Biyolojik membranlardan kolay difüze olup tüm vücut sivilarina ve dokulara dagilir. Beyin omurilik sivisi, plevral sivi, fötal kan ve anne sütündeki konsantrasyonlari serum konsantrasyonlarina esittir. Sikloserin glomerüler filtrasyonla süzülür, idrarda yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Dozun yaklasik % 50'si 12 saat içinde, yaklasik % 65'i ise 72 saat içinde idrarla degismemis olarak atilir, geri kalan % 35'i ise bilinmeyen bilesiklere metabolize olmaktadir.

ENDIKASYONLARI:
Aktif pulmoner ve ekstrapulmoner tüberkülozda, primer tüberküloz ilaçlarinin (streptomisin, isoniazid, rifampisin ve etambutol) yetersiz kaldigi durumlarda tedavi rejimlerine girer. Enterobakter ve Escherichia coli'nin neden oldugu akut uriner sistem enfeksiyonlarinin tedavisinde de kullanilabilir.
Mycobacteria disindaki mikroorganizmalarin sebep oldugu idrar yollari enfeksiyonlarinda, etkisi diger antimikrobiyal ajanlardan fazla olmadigi için ancak klasik tedavi yöntemlerinin basarisiz kaldigi durumlarda kullanilir.

KONTRENDIKASYONLARI:
Asagidaki durumlarda kesinlikle kullanilmamalidir;
- Sikloserine asiri hassasiyet
- Epilepsi
- Depresyon, siddetli anksiyete, psikoz
- Siddetli böbrek yetmezligi
- Asiri miktarda alkollü içki alindiginda

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Sikloserinin terapötik indeksi çok düsük oldugu için serum konsantrasyonlarinda küçük artislar, önemli yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle böbrek yetmezligi olan hastalarda dozaj düsürülmeli ve serum konsantrasyonlari en az 1 haftalik periyotlarla gözlenmelidir. Günde 500 mg'dan daha fazla ilaç verilen hastalarla, allerjik dermatit ve Merkezi Sinir Sistemi toksisitesine benzer semptom (konvülsiyon, psikoz, depresyon, bas agrisi, tremor gibi) gösteren hastalar da hematolojik, renal atilim, kan seviyesi ve karaciger fonksiyonlari bakimindan yakindan izlenmelidir.
Eger yan etkiler gelisirse dozaj azaltilmali veya tedavi kesilmelidir. Konvülsiyon riski kronik alkoliklerde yüksektir ve bu nedenle ilaç alkoliklere büyük bir dikkatle verilmelidir.
Diger tüberküloz ilaçlarinda oldugu gibi tek basina kesinlikle kullanilmamalidir. Tedaviye baslamadan önce kültür alinmali ve mikroorganizmanin bu ilaca duyarliligi tespit edilmelidir.
Hamilelerde ve emziren kadinlarda kullanimi:
Sikloserinin hamile kadinlara verildiginde fötüsde hasara yol açip açmadigi veya üreme kapasitesini etkileyip etkilemedigi bilinmemektedir. Bu konuda hayvanlarda yapilan çalismalar da yetersizdir. Bu nedenle sikloserin hamilelere çok gerekmedikçe verilmemelidir.
Terapötik dozun yaklasik % 10'u anne sütüne geçtiginden bebeklerde ciddi yan etki potansiyeli mevcuttur. Bu nedenle ilacin anne için önemi gözönüne alinarak ya emzirme sonlandirilmali, ya da ilaç kesilmelidir.
Böbrek fonksiyonu azalmis olan hastalarda, günde 500 mg'dan daha yüksek doz alanlarda ve toksisiteyi akla getiren belirti ve semptomlar verenlerde kan düzeyleri en
az haftada 1 defa olmak üzere ölçülmeli ve dozaj kan düzeylerinin 30 µg/mL altinda tutulmalidir.
Çocuklarda Kullanimi: Pediatrik kullanimi için emniyeti ve dozaji henüz saptanmis degildir.

YAN ETKILER/ADVERS ETKILER:
Siklocap ile tedavi sirasinda meydana gelen yan etkilerin çogu sinir sistemi ve asiri duyarlilikla ilgilidir.
-Santral sinir sistemi semptomlari: Özellikle yüsek dozda (500 mg'dan fazla) ilaç kullanildiginda görülür. Konvülsiyonlar, uyusukluk ve uykusuzluk, tremor, bas agrisi, bas dönmesi, hafiza kaybi ile birlikte seyreden konfüzyon, psikoz (intihar egilimi, karakter degisiklikleri, asiri hassasiyet, kismi felç, asiri refleks, majör ve minör klonik nöbetler, koma.
-Kardiyovasküler: 1-1.5 g/gün dozlarinda aniden gelisen konjestif kalp yetmezligi, aritmiler.
-Allerji (Doza bagli degildir).
-Digerleri: Megaloblastik anemi, özellikle karaciger rahatsizligi geçirenlerde serum transaminaz seviyelerinde yükselme.

"BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ."

ILAÇ ETKILESMELERI:
-Alkolle birlikte kullanildiginda nörotoksik yan etkiler siddetlenir. Özellikle alkol epileptik nöbet riskini artirir.
-Isoniazid ile birlikte kullanimi Merkezi Sinir Sistemi etkilerinde artmaya neden olabilir (sersemlik, uyusukluk gibi).
Birlikte etionamid verilmesinin nörotoksik yan etkileri siddetlendirdigi bildirilmistir.

KULLANIM SEKLI VE DOZU:
Eriskinlerde: Tüberküloz tedavisinde günlük doz 500 mg (2 kapsül) ile 1000 mg (4 kapsül) arasinda degisir. Baslangiç dozu tedavinin ilk 2 haftasinda genellikle 12 saat arayla 250 mg dir (Günde 2 kapsül). Günlük toplam doz daima bölünerek verilmeli ve günde 1000 mg'i (4 kapsül) asmamalidir.

DOZ ASIMI VE TEDAVISI:
Günde 1 gramdan fazla sikloserin alinmasi durumunda akut toksisite meydana gelir. Kronik sikloserin toksisitesi ise kullanilan dozla baglantilidir, günlük doz 500 mg'i astigi takdirde görülebilir. Böbrek bozuklugu olan hastalarda sikloserin vücutta birikebilir ve dozaj programi degismedigi takdirde toksisiteye yol açabilir.
Siddetli böbrek yetmezligi olanlarda bu ilaç kullanilmamalidir.
Merkezi Sinir Sistemi toksisitenin en yaygin olarak görüldügü organ sistemidir. Toksik etkiler arasinda bas agrisi, konfüzyon, sersemlik, asiri duyarlilik, psikoz, parestezi vs. vardir. Yüksek dozu takiben kismi felç, konvülsiyonlar ve koma da sik olarak görülmektedir. Doz asiminda mide yikanir, semptomatik tedavi uygulanir. Hastanin solunum yollari açik tutulur. Ilacin gastrointestinal sistemden absorpsiyonunu azaltmak için aktif kömür verilir. Bu uygulamanin mide yikanmasindan daha etkili oldugu bildirilmistir.
Yetiskinlerde sikloserinin pek çok nörotoksik etkisi günde 200-300 mg pridoksin verilmesiyle önlenebilir.
Hemodiyalizle sikloserinin kan dolasimindan uzaklastirilmasi saglanir; bu islem daha önceki tedavilere cevap vermeyen hayati tehlike içindeki hastalara uygulanir.

SAKLAMA KOSULLARI:
Çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde ve ambalajinda saklayiniz.
25oC'nin altindaki oda sicakliginda ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.

TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI:
Herbirinde 250 mg sikloserin bulunan 40 ve 500 kapsüllük pilverproof alüminyum kapakli bal renkli silikajel ihtiva eden cam siselerde.

RUHSAT SAHIBI VE ADRESI : KOÇAK FARMA ILAÇ VE KIMYA SANAYI A.S.
Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66
Üsküdar / ISTANBUL
0.216 4925708
0.216 3347888

RUHSAT TARIHI VE NO : 08.05.1998-187/30

IMAL YERI : KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S.
Organize Sanayi Bölgesi
Çerkezköy / TEKIRDAG
0.282.7581112

Reçete ile satilir.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (sikloserin etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.