O ile başlayan ilaçlar » Zentiva » OKSINAZAL PED.BURUN % 0,025 SPREY

OKSINAZAL PED.BURUN % 0,025 SPREY

 • İlaç Firması :
  ZENTIVA
 • Barkod :
  8699502600010
 • Fiyatı :
  5.19TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  R01AA05
 • Etkin madde :
  oksimetazolin hcl
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
  R01 NAZAL İLAÇLAR
  R01A TOPİKAL DEKONJESTANLAR VE DİĞER NAZAL İLAÇLAR
  R01AA Sempatomimetikler
  R01AA05 oksimetazolin hcl

oksimetazolin hcl etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Rinitte nazal dekonjestan sempatomimetik.
Günde birkaç defa 1-2 damla veya puff. Zorunluluk dışında en fazla 3 gün.

Kontrendikasyon; 6 yaş altı.

Yan etkiler; burun mukoza kuruması, aksırma, tıkalı burun hissi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ
Her 1 ml’de 0.25 mg oksimetazolin hidroklorür; yardımcı madde olarak, 0.15 mg benzalkonyum klorür, 0.2 mg disodyum edetat dihidrat, 0.2 mg polietilen glikol, 0.167 mg propilen glikol, 0.033 mg sodyum fosfat dibazik, 0.133 mg sodyum fosfat monobazik ve saf su q.s. bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Farmakodinamik Özellikleri
Oksimetazolin, imidazolin türevi bir sempatomimetik amindir. Burun mukozasına uygulandığında, -adrenerjik reseptörler üzerindeki etkisiyle genişlemiş arteriyollerde vazokonstriksiyona, nazal kan akımının ve konjesyonun azalmasına neden olur. Oksimetazolin, tıkanmış bulunan östaki borusunun açılmasını da sağlayabilir.

Farmakokinetik Özellikleri
Oksimetazolinin lokal vazokonstriktif etkisi, uygulamadan sonra genellikle 5-10 dakika sonra başlar ve 12 saate kadar devam eden dekonjestan etki sağlanır.

Burun mukozasına topikal olarak uygulanan oksimetazolin, çok ender olarak sistemik etki oluşturacak kadar emilim gösterebilir. Sistemik emilim gösteren oksimetazolinin insanlardaki dağılımı ve atılımı ile ilgili bilgi mevcut değildir.

ENDİKASYONLARI
Grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları, alerjik rinit (saman nezlesi) ve sinüzitte görülen burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI
Oksimetazoline ya da bileşiminde bulunan diğer maddelere karşı aşırı duyarlı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

Kalp hastalığı, hipertansiyon, tiroid hastalığı, diabetes mellitus, dar açılı glokom veya prostat hipertrofisi nedeniyle işeme güçlüğü bulunan hastalarda, hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Dura mater bütünlüğünün bozulmuş olduğu trans-sfenoidal hipofizektomili hastalarda, rhinitis sicca’lı hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR/ÖNLEMLER
6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Çok gerekliyse doktora danışılmalıdır.
Diğer nazal dekonjestanlara aşırı duyarlı olan hastalarda, oksimetazoline karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu görülebilir.

Kalp hastalığı (angina pectoris dahil) ya da hipertansiyon, prostat hipertrofisi, diabetes mellitus, dar açılı glokom ya da hipertiroidili hastalarda, sistemik sempatomimetik etki olasılığı nedeniyle, tedaviden beklenen yararlar ve olası riskler değerlendirildikten sonra dikkatle kullanılmalı, sistemik etkiler açısından hastalar izlenmelidir.

Monoamin oksidaz inhibitörü, trisiklik antidepresan ya da maprotilin kullanan hastalarda dikkatli olunmalıdır (“İlaç Etkileşimleri ve Diğer Etkileşimler” bölümüne bakınız).

Uzun süre ya da yüksek dozlarda kullanıldığında rebound konjesyona yol açabileceğinden, ardışık olarak 7 günden uzun süre kullanılmamalı ve önerilen dozlar aşılmamalıdır.

Gebelik ve Laktasyon Üzerine Etkileri
Gebelik kategorisi: C
İnsanlarda gebelik ve emzirme döneminde yeterli çalışmalar yapılmamıştır. Sistemik emilimi söz konusu olabileceğinden, olası yararlar ve fötusa olabilecek zararlar değerlendirilmeli; olası yararların fötusa olabilecek zararlardan daha fazla olacağına karar verilirse
kullanılmalıdır.
Oksimetazolinin insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Araç ve Makine Kullanmaya Etkisi
Araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde herhangi bir etkisi bildirilmemiştir.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Seyrek olarak burunda geçici yanma ve batma hissi, burun akıntısında artış ya da burun mukozasında kuruluk ve aksırık ortaya çıkabilir Önerilenden uzun süre ya da yüksek dozlarda kullanılması durumunda; reaktif hiperemiye bağlı burun tıkanıklığı görülebilir.

Sistemik emilim belirtileri: görme bulanıklığı, kalp atımında hızlanma, düzensizlik ve çarpıntı, baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali, hipertansiyon, sinirlilik, titreme, uykusuzluk, güçsüzlük.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Oksimetazolinin sistemik emiliminin yüksek olması durumunda; trisiklik antidepresanlar, maprotilin, bromokriptin ve (iproniazid gibi) selektif olmayan monoamin oksidaz inhibitörleri, oksimetazolinin presör etkilerini güçlendirebilir. Selektif olmayan monoamin oksidaz inhibitörü ilaç kullanımının sonlandırılmasından 14 gün sonra dahi etkileşim söz konusu olabilir. Bu nedenle, oksimetazolin bu ilaçlarla birlikte zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.
Bir etkileşim saptanmamış olmasına karşın, oksimetazolin ile birlikte moklobemid gibi selektif monoamin oksidaz inhibitörü kullanması gereken hastalar olası bir etkileşim konusunda bilgilendirilmelidir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
6 yaşın üstü çocuklar: 10-12 saatte bir (sabah ve akşam) her burun deliğine 1-2 damla damlatılır.

Doktor tavsiyesi olmadan 3 günden daha uzun süre kullanılması önerilmez.

DOZ AŞIMI
Oksimetazolinin aşırı dozda ve/veya uzun süreli veya çok sık kullanılması, burun mukozasında iritasyona yol açabilir ve özellikle çocuklarda (terleme, taşikardi, aritmi gibi) istenmeyen sistemik etkilere neden olabilir. Spesifik tedavisi yoktur. Semptomatik destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
30 °C altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI
10 ml., Damlalıklı cam şişelerde.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ
Oksinazal % 0.05 Burun Spreyi, 10 ml’lik ambalajlarda.

RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİM YERİ
Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz

Ruhsat tarihi:
Ruhsat no:

Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.