M ile başlayan ilaçlar » Kocak Farma » MORFOZID 500 MG 50 TABLET

MORFOZID 500 MG 50 TABLET

 • İlaç Firması :
  KOCAK FARMA
 • Barkod :
  8699828010104
 • Fiyatı :
  13.96TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  J04AK04
 • Etkin madde :
  morfazinamid
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
  J04 ANTİMİKOBAKTERİYELLER
  J04A TÜBERKÜLOZİS TEDAVİSİ
  J04AK Diğer
  J04AKx1 morfazinamid

morfazinamid etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Etki mekanizması bilinmeyen bakterisid, bakteriyostatik antimikobakteriyel antibiyotik.
Yetişkin 15-30 mg/kg/gün 3-4 doza bölünerek.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, ciddi karaciger hastalığı, akut gut hastalığı.

Etkileşim; probenesid.

Yan etkiler; hepatotoksisitedir, serum transaminazlarinda geçici yükselmeler, sarilik, hepatit ve ates, istahsizlik, kiriklik, karaciger hassasiyeti, hepatosplenomegali belirtileri olan bir sendromun görülebilecegi bildirilmistir. Nadiren karacigerin akut sari atrofisi olusabilir. bulanti, kusma, diyare, ates, porfiri, dizüri, gut, trombositopeni, sideroblastik anemi, artralji, myalji, rash, ürtiker, kasinti, fotosensivite.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ :
Beher tablet 500 mg Morfazinamid HCl ihtiva eder.

FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI :
Morfazinamid, Pirazinamid' in N-morfolinometil türevidir. Hem kendi basina ve hem de vücutta pirazinamide dönüsmek suretiyle antitüberküloz etki yapar.
Morfazinamid bakterisid etkili, güçlü bir antitüberküloz ajandir. Morfazinamid aktivitesini sadece asidik ortamda ( PH : 5,6 veya daha az ) gösterir. Etkisini hem çogalma halindeki ve hem de dormant duruma geçmis mikobakteriler üzerinde gösterir. Makrofajlar içindeki yavas çogalan mikobakteriler üzerinde en etkili tüberkülisiddir. Sterilizan etkisi kuvvetli oldugundan basil müsbet vakalarda kültürün erken negatif olmasini saglar.
Morfazinamide karsi primer reziztans çok nadirdir. Sekonder reziztans çok yavas tesekkül eder. Çapraz reziztans ise sadece pirazinamid ile mevcuttur.
Morfazinamid birçok tedavi programinda birinci sira ilaç seklinde Izoniazid ve rifampisine ilave olarak kullanilir.
Morfazinamid, tüberküloz menenjitin ve diger ilaçlara cevap vermeyen tüberküloz olgularinin tedavisinde antitüberküloz ilaç kombinasyonunun tüberkülosid etkinligini artirmak amaciyla kombinasyona ilave edilir.
Farmakokinetik Özellikleri :
Morfazinamid gastro-intestinal kanaldan iyi absorbe edilir. Vücutta tüm dokulara ve vücut sivilarina kolayca dagilir. BOS' a geçer. BOS konsantrasyonu yaklasik olarak plazma konsantrasyonuna esittir. Eliminasyon yarilanma ömrü yaklasik 3.5 saattir. Vücutta büyük oranda pirazinamide dönüsür. Ilaç karacigerde metabolize olur ve büyük oranda idrarla itrah edilir. Morfazinamid, diyalizle uzaklastirilabilir.

ENDIKASYONLARI :
Morfazinamid, eriskin ve çocuklarda aktif tüberkülozun baslangiç tedavisinde kullanilir.
Morfazinamid tüberkülozun bütün formlarinda etkilidir.
Morfaziamid, tüberkülozun akut ve kronik tüm sekillerinde etkili olup kroniklesmis ve diger ilaçlara direnç kazanmis tüberküloz vakalarinda da etkilidir.

KONTRENDIKASYONLARI :
Morfazinamid genellikle iyi tolere edilmesine ragmen asagidaki durumlarda kullanilmasi kontrendikedir.
Ciddi karaciger hasari olanlarda, ilaca karsi asiri hassasiyeti olanlarda, akut gut' lu kisilerde kullanilmamalidir.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Morfazinamid tedavisine baslamadan önce hastalarin serum ürik asit ve karaciger fonksiyon testleri yapilmalidir.
Karaciger hastaligi hikayesi olanlar ve ilaca bagli hepatit riski olan hastalar (Örnegin alkol bagimlilari) yakindan takip edilmelidir. Hepatosellüler hasar veya akut gut artiritinin eslik ettigi hiperürisemi olusursa ilaç kesilmeli ve tekrar verilmemelidir.
Morfazinamid diabet hikayesi olan hastalarda çok dikkatli kullanilmalidir.
Morfazinamide pirimer reziztans çok nadirdir. Ilaç reziztansi oldugu
bilinen veya süphelenilen vakalarda M.Tüberkülozizin yeni kültürü yapilmali ve bununla Morfazinamid ve diger ilaçlara karsi in-vitro hassasiyet testleri yapilmalidir. Hastalara sayet asagida belirtilen sikayetler olusursa doktorlarina hemen haber vermeleri
gerektigi bildirilmelidir;
(Ates, istahsizlik, kirginlik, bulanti, kusma, idrar koyulasmasi, cildin ve gözün sari renk almasi, eklem agrisi ve sisligi ).
Hamile ve Emziren Kadinlarda Kullanimi :
Morfazinamidin hamile bir kadina verildiginde fetuse zarar verip vermedigi veya üreme kapasitesi üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle sayet gerçekten ihtiyaç varsa kullanilmalidir.
Morfozinamid, anne sütüne çok az miktarlarda geçer. Bu nedenle emzirenlerde dikkatli kullanilmalidir.

YAN ETKILER / ADVERS ETKILER :
Gastrointestinal :
Morfazinamidin temel yan etkisi hepatik reaksiyondur. Hepatotoksisite doza baglidir ve tedavinin herhangi bir zamaninda görülebilir. Bunun disinda bulanti, kusma ve istahsizlik olabilecegi de bildirilmistir.
Hematolojik :
Trombositopeni, eritroid hiperplazi ile birlikte sideroblastik anemi, serum demir konsantrasyonunda artma gibi yan etkiler nadiren olusabilir.
Digerleri :
Nadiren, hafif artralji ve miyalji olusabilir. Döküntü, ürtiker ve kasinti gibi asiri duyarlilik reaksiyonlari nadiren görülebilir.
Ates, akne, isik hassasiyeti, porfiri, dizüri ve interstisiyel nefrit nadiren görülebilir.

"BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ."

ILAÇ ETKILESIMLERI VE DIGER ETKILESIMLER :
Probenesid : Probenesidin, ürik asit atilimini saglayan etkisini azaltabilir.
Idrarda Glukoz ve Keton Testleri : Idrarda glukoz ve keton tayini yapilan testlerle( CETEST, KETOSTICK ) etkilesip pembe-kahverengi renk olusturabilir.

KULLANIM SEKLI VE DOZU :
Eriskinlerde : Günlük doz 40 mg/kg
Çocuklarda : Günlük doz 40 - 60 mg/kg' dir.
Günlük toplam doz bir defada verilmeli ve günlük toplam doz 3 grami (6 tablet) asmamalidir. Morfazinamid genellikle tüberküloz tedavi rejimlerinin ilk 2 ayinda kullanilmakta olup, kullanim süresi hastanin durumuna göre daha uzun olabilir. Morfazinamid daima diger antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanilmalidir.

DOZ ASIMI :
Özel bir tedavi yoktur. Yakin klinik takip ve destekleyici tedavi yapilmalidir. Morfazinamid diyaliz ile uzaklastirilabilir.

SAKLAMA KOSULLARI :
25 oC' nin altindaki oda sicakliginda ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI :
500 mg Morfazinamid HCl ihtiva eden tabletler 50 tabletlik cam siselerde.


RUHSAT SAHIBI VE ADRESI : KOÇAK FARMA ILAÇ VE KIMYA SANAYI A.S.
Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66
Üsküdar / ISTANBUL
0.216 4925708
0.216 3347888

RUHSAT TARIHI VE NO : 08.10.1985 - 136/88

IMAL YERI : KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S.
Organize Sanayi Bölgesi
Çerkezköy / TEKIRDAG
0.282.7581112

Reçete ile satilir.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (morfazinamid etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.