MYCOSPOR ONYCHOSET 10 GR POMAD

 • Pharmaceutical Companie :
  BAYER
 • Barkod :
  8699546381425
 • Price :
  18,28TL
 • ATC:
  D01AC60
 • Generic name :
  bifonazol
 • atc classification - dermatologicals
  D01 ANTIFUNGALS FOR DERMATOLOGICAL USE
  D01A ANTIFUNGALS FOR TOPICAL USE
  D01AC Imidazole and triazole derivatives
  D01AC10 bifonazol

bifonazol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Topikal antifungal.
Günde 1 kez.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

Formülü:

1 g Mycospor tırnak pomadı, nötral baz içinde: 0.01 g bifonazol, 0.4 g üre içermektedir.

Bir Tırnak Seti: 10 g tırnak pomadı içeren alüminyum tüp ve sıkıştırıcı, 1 paket suya dayanıklı flaster ve 1 adet tırnak kazıyıcısı içerir.

Farmakolojik Özellikleri:

Bifonazol, dermatofitlere, mayalara, küflere ve Malassezia furfur gibi diğer mantarlara etkili, geniş spektrumlu, imidazol türevi bir antifungaldir. Ayrıca Corynebacterium minutissimum'a da etkilidir. Dermatofitlere (örn. Tricophyton türleri) karşı in-vitro etki şekli öncelikle fungusidal, mayalara karşı ise öncelikle fungustatiktir.

Üre insan vücudunda bulunan bir maddedir. Mycospor tırnak pomadının özel formülasyonundaki üre ile tırnak keratini yumuşatılarak, mantarla enfekte tırnak travmasız ve ağrısız olarak çıkarılır. Başarılı bir lokal tedavi için tırnağın çıkarılması bir ön şarttır. Mycospor tırnak pomadı ile tedaviye tahammül çok iyidir.

Bifonazol enfekte deri tabakalarına iyi penetre olur. Uygulamadan 6 saat sonra derinin farklı tabakalarındaki konsantrasyonları, antimikotik etki sınırları içindedir.

Mycospor tırnak pomadı tedavisi sırasında plazma düzeyleri, her zaman bifonazolün saptama limitinin altında kalır (<1 ng/ml), bu nedenle topikal uygulamadan sonra sistemik bir etki ortaya çıkması beklenmez.

Endikasyonları :

El ve ayak tırnaklarının mantar enfeksiyonlarında endikedir
Kontrendikasyonları:

Bifonazole aşırı duyarlık.
Nötral baz içindeki lanoline karşı bilinen alerji.

Uyarılar/Önlemler

Mycospor göze tatbik edilmemelidir. Bebeklerde sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.

Uygulama sırasında iritasyon ve hassasiyet gelişirse tedavi kesilmelidir. Mycospor kullanımına bağlı aşırı duyarlık reaksiyonu meydana gelirse, tedavi kesilmeli ve uygun terapi tatbik edilmelidir.

Flastere karşı alerjik reaksiyon mümkün fakat enderdir. Bu durumda doktora danışılmalıdır.

Gebelikte Kullanım:

Preklinik emniyet verileri ve insanlardaki farmakokinetik veriler, gebelikte Mycospor kullanımı sonucu, anne ve çocuk üzerinde zararlı bir etki ortaya çıkabileceğini göstermemektedir. Bununla birlikte, gebelikte kullanım ile ilgili klinik veri yoktur. Gebeliğin ilk üç ayında hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Yan Etkiler / Advers Etkiler:
Görülme Sıklığı: ≥ %1 ve < %1
Deri ve Ekleri : Maserasyon, Dökülme, Kontakt dermatit, Tırnak bozukluğu, Kaşıntı

Görülme Sıklığı: ≥ %1 ve < %10
Deri ve Ekleri : Döküntü

Bu yan etkiler tedavinin kesilmesiyle kaybolur.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç Etkileşmeleri ve Diğer Etkileşmeler :
Bilinen bir etkileşimi yoktur

Kullanım Şekli Ve Dozu :

Doktor tarafından başka türlü önerilmediği takdirde, Mycospor tırnak pomadı, enfekte tırnak üzerine ince bir tabaka halinde günde bir defa, tüm tırnak yüzeyini tamamen örtmeye yetecek miktarda uygulanır.

Tedavi uygulanan el ya da ayak tırnağı, daha sonra bir flaster ile 24 saat kapatılır ve sargı hergün değiştirilir. Flaster çıkarıldıktan sonra parmak (el veya ayak) yaklaşık 10 dakika ılık suda tutulur. Su banyosundan sonra tırnağın yumuşamış kısımları tırnak kazıyıcısı ile temizlenir. Tırnaklar kurutulduktan sonra, yukarıda belirtildiği şekilde tekrar Mycospor tırnak pomadı uygulanır ve tırnaklar bir kez daha kullanıma hazır flaster ile kapatılır. Tırnağı çevreleyen derinin kapatılması gerekli değildir. Bununla birlikte, nadir vakalarda iritasyon ortaya çıkarsa, flaster yapıştırılmadan önce tırnak etrafındaki deri, çinko içeren bir pomad ile örtülmelidir.

Kullanım Süresi:

Tedavi hergün dikkatle uygulanmalı ve mantarla enfekte tırnak tamamen yerinden çıkıncaya kadar sürdürülmelidir. Bunun için enfeksiyonun genişliğine ve tırnağın kalınlığına bağlı olarak genellikle 7-14 gün gereklidir.

Mycospor tırnak pomadı, sadece mantarla enfekte olan tırnağa etkilidir, sağlıklı bölgeleri etkilemez.

Tırnağın çıkarılmasından sonra, bir antimikotik ile ikinci kademe tedaviye başlamadan önce, hekim onikolizin tamamlandığından emin olmalı ve gerekiyorsa tırnak yatağı temizlenmelidir.

Tırnağın çıkarılmasından sonra, tırnak yatağına yaklaşık 4 hafta süreyle hergün, günde bir defa Mycospor Krem ile antimikotik tedavi uygulanmalıdır.

Tırnakların fungal enfeksiyonlarının tedavisinde kalıcı başarı, büyük ölçüde tırnağın hastalıklı kısmının dikkatle çıkarılmasına ve daha sonra tırnak yatağının Mycospor Krem ile özenle tedavi edilmesine bağlıdır.

Saklama Koşulları :

30 °C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Takdim Şekli ve Ambalaj Muhtevası :

Mycospor Onychoset Tırnak Seti:
10 g tırnak pomadı içeren bir aluminyum tüp ve sıkıştırıcı
Kullanıma hazır bir paket flaster
Bir adet tırnak kazıyıcısı
Bir adet kullanım kılavuzu

Ruhsat Sahibi ve İthal Eden: Bayer HealthCare AG, Almanya lisansı ile Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti., İstanbul
Üretim Yeri :Bayer HealthCare AG, Almanya
Ruhsat Tarihi : 09.11.1993 Ruhsat No: 93 / 54

Reçete ile satılır.
Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Sağlık Bakanlığı onay tarihi: 29.03.2005

bifonazol etkin maddesini içeren ilaçlarİlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.