GERALGINE-K 20 TABLET

  • Pharmaceutical Companie :
    MUNIR SAHIN
  • Barkod :
    8699523010010
  • Price :
    2,76TL
  • ATC:
    N02BE51
  • Generic name :
    parasetamol kombinasyon
  • atc classification - respiratory system
    R05 COUGH AND COLD PREPARATIONS
    R05X OTHER COLD COMBINATION PREPARATIONS
    R05X OTHER COLD COMBINATION PREPARATIONS
    R05X parasetamol kombinasyon

parasetamol kombinasyon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları.
Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

Formül :
1 tablet;
Parasetamol 500 mg
Kafein 30 mg
Kodein fosfat 10 mg içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ : Geralgine-k tablet ağrı kesici olarak hazırlanmıştır. Formülünde yer alan Parasetamol’ün analjezik etkisi yanısıra antipiretik (ateş düşürücü) ve antiromatizmal etkileri mevcuttur. Gastro-intestinal yoldan kolaylıkla absorbe olur ve etkisini 3-4 saat devam ettirir. Klinik deneylerle etkinliği ıspatlanmış periferik etkili bir analjezik olan parasetamol ağrı eşiğini yükselterek analjezi sağlar. Analjezik etkisi asetil salisilik aside eşdeğer olup, asetil salislik aside duyarlı
kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
Parasetamol ağızdan alındıktan yarım ila iki saat içinde azami kan düzeyine ulaşır. Karaciğerde metabolize olur, böbreklerden %5’i değişmeden, gerisi glükronid ve konjuge sülfat olarak atılır.
Bir opium alkaloidi olan kodein etkisini santral olarak gösteren bir analjezik ve antitüssiftir. Oral olarak alındıktan sonra bir saat içerisinde maksimum kan düzeyine olaşır. Karaciğerde metabolize edilir ve böbreklerden büyük oranda konjuge sülfat şeklinde itrah edilir. Santral sinir sistemini stimüle edici bir etkiye sahip olan kafein bir ksantin türevidir. Parasetamol ile verildiğinde bu maddenin analjezik etkisini arttırır.

ENDİKASYONLARI :
Baş ve diş ve adale ağrılarında, vazomatör orijinli baş ağrılarında, migren, dismenore, siyatik, lumbago, romatizma, romatizmal eklem ağrılarında, yaralanma ve cerrahi müdahale sonrası ağrılarında kullanılır.
Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda görülen ağrılarda ağrı kesici olarak endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI : Parasetamol ve Kafein’e aşırı duyarlı olanlar ile böbrek ve karaciğer fonksiyonları bozuk olan hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
-Ağır böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
-Karaciğeri etkileyen diğer ilaçlar ile tedavi edilen hastalarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
-Doktor tavsiyesi olmadan, yetişkinlerde 10 gün, çocuklarda 5 günden fazla süren ağrılarda, 39,5°C’den fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli vakalarda kullanılmamalıdır.
-Diğer ilaçlar gibi, doktor tavsiyesi olmaksızın süt veren annelerin ve hamilelerin kullanması sakıncalıdır.
-Kalp, akciğer hastalarıyla, anemisi olanlarda dikkatle verilmelidir.
-Kodein, morfin tipi ilaç bağımlılığı yapabilir. Tekrarlanan dozlarıyla psişik fiziksel bağımlılık ve tolerans gelişebilir. Bu bakımdan dikkatli kullanılmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER : İlaca hassas kimselerde alerjik belirtiler görülse de ilacı kesmekle bu belirtiler ortadan kalkar. Yüksek dozlarda alındığında hemotolojik araz gösterebilir. Diğer pirazolon grubu analjeziklerde görülen kan tablosu bozukluğu çok daha hafiftir. Uzun süreli tedavilerde kan tablosunda bozukluk görülebilir. (Trombositopenik purpura, hemolitik anemi, agranülositoz) Ayrıca, yine yüksek dozlarda hassas kimselerde kusma, gastro-intestinal kanama, deri döküntüsü, karaciğer harabiyeti, serabral ödem, renal tübüler nekrosis, kalp aritmileri, ensefalopati, merkezi sinir sistemi stimülasyonu, anemi, methemoglobinüri görülebilir.

“BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.”

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ :
Tedavi dozunda belirlenememiştir. Yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır. Uzun süreli veya yüksek dozlarda alınan parasetamol, kumarin, indandoin deriveleri ile, fenotiyazinlerle etkileşebilir, ürinez, 5-hidroksi indol asetik asit testinde yanlış pozitif sonuç verebilir. Alkol, barbitüratlar ve trisiklik antidepresanlar parasetaol’ün hepatotoksisitesini arttırabilir.
MAO inhibitörlerinin veya trisiklik antidepresanların kodeinli preparatlarla birlikte kullanılması ya antidepresanın yada kodeinin etkilerini artırabilir. Antikolinerjik ilaçların kodein ile bir arada kullanılması paralitik ileus’a neden olabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Geralgine-k tablet bir miktar sıvı ile birlikte yemeklerden sonra alınmalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmemişse kullanma dozu:
Yetişkinler için : Her 6-8 saatte 1-2 tablet (Günde 8 tabletten fazla alınmamalıdır.)
Çocuklar için :10-15 yaş arası her 4-6 saatte 1/2 tablet - 1 tablet

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ : PARASETAMOL, fazla dozunda bazı hasatalarda hepatik toksisite yapabilir. Bunu takiben; bulantı, kusma, diaforez, genel malazi ortaya çıkabilir.
TEDAVİ : Mide derhal ipeka şurubu ile emetik etki yaparak veya lavajla boşaltılmalıdır. Alınan ilaç miktarı ile ilgili hasta tahminleri dikkate alınmaksızın aşırı dozdan şüpheleniliyorsa vakit geçirmeden serum asetaminofen testi yapılmalıdır. Ancak bu tablet alımından sonraki ilk 4 saatten önce olmamalıdır. Karaciğer fonksiyonu çalışmaları önceden yapılmalı ve 24 saat ara ile tekrarlanmalıdır. Antidot olarak N-Asetilsistein olabildiğince çabuk (tercihen aşırı doz teşhisinden sonraki 16 saat içinde) verilmelidir.
Kafein yüksek dozlarda gastro-intestinal ağrı, diürez, dehidratasyon, hareketlilik, heyecan, titreme, kulak çınlaması ve kadriyak aritmiye sebep olabilir. Santral sinir sisteminin aşırı uyarılmasını kontrol altına alabilmek için ağızdan veya gerekiyorsa parenteral yoldan 5-10 mg. Diazepam verilebilir.
Kodein’in yüksek dozu solunum depresyonu ile karakterize olur. (Solunum artışı ve/veya soluk alıp verme hacminde artış. Chene-stokes soluma, siyanoz) aşırı uyku hali, giderek baygınlık ve koma, iskelet kasları gevşemesi, soğuk ve ıslak deri, bazen bradikardi ve hipotansiyon. Çok aşırı dozda, apne (soluk almanın dinmesi) dolaşım kollapsı, kalp durması ve ölüm gelir.

TEDAVİ : Hastaya yeterli solumayı sağlamak için önlemler alınır. Narkotik antagonisti naloxone solunum depresyonuna karşı da spesifik bir antidottur. Kodein dahil narkotiklere aşırı duyarlılıkta, aşırı dozda tercihen I.V. yolla nalaxone verilmeli ve aynı zamanda solunum yeniden canlandırılmaya çalışılmalıdır. Yeterli solumayı sağlayana dek antagonist tekrar verilmeli ve hasta sıkı gözetimde tutulmalıdır. Klinik olarak belirgin bir solunum veya kardiovaküler deprasyon yok ise bir antagonist verilmelidir. Oksijen, I.V. sıvılar, vazopresörler ve gerekli ölçümler edike olur.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ambalajında ve 25oC’nin altında saklayınız.
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TİCARİ ŞEKLİ : 20 tabletlik blister ambalajlarda
Ruhsat tarihi ve No: 25.01.1984 - 133/ 80
Ruhsat Sahibi ve İmal Yeri : MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Kartal / İSTANBUL

Reçete ile satılır.

parasetamol kombinasyon etkin maddesini içeren ilaçlar



İlacabak.com - Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.