LEVOTIRON 0,1 MG 100 TABLET

 • Pharmaceutical Companie :
  ABDI IBRAHIM
 • Barkod :
  8699514016700
 • Price :
  9,15TL
 • ATC:
  H03AA01
 • Generic name :
  levotiroksin
 • atc classification - systemic hormonal preparations, excl. sex hormones and insulins
  H03 THYROID THERAPY
  H03A THYROID PREPARATIONS
  H03AA Thyroid hormones
  H03AA01 levotiroksin

levotiroksin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Tiroid hormonu T3.
Yetişkinde günde 1-2 tablet.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, tirotoksikoz, akut MI, düzeltilmemiş adrenal tetmezlik.

Etkileşim; antikoagulanlar, insülin.

Yan etkiler; allerjik reaksiyonlar, hipertiroidi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ:
Bir Tablet; 0.1 mg Levotiroksin Sodyum (etken madde) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:
Levotiron içinde bulunan Levotiroksin, normal tiroid bezi tarafından salgılanan hormonun aynıdır. Oral olarak alınmasından sonra gastrointestinal kanaldan kolayca emilir. Emilim sonucunda Levotiron Tablet’in sağladığı L-tiroksin hormonunun, endojen hormondan farkı yoktur. Her iki hormon da aynı serum proteinlerine bağlanır. Levotiron içinde bulunan Levotiroksin, triiodotironin için bir ön madde oluşturur, dolayısıyla ilacın alınması normal triiodotironin
düzeylerini de sağlayacaktır.

ENDİKASYONLARI:
Basit (eutiroid) guatr ve her türlü etiyolojiye sahip hipotiroidizm (miksedem, kretinizm ve her yaştakı hastalarda görülen basit hipotiroidizm) tedavisinde; (subakut tiroiditin iyileşme evresinde görülen geçici hipotiroidizm hariç),
Hipofizer TSH supresyonu amacıyla,
Primer atrofi ve tiroid bezinin kısmen ya da bütünüyle eksik olduğu durumlarda,
Tiroid supresyon testinde diagnostik amaçla,
Posoperatuar tekrarlamayı önlemek amacıyla,
Fonksiyonel yetmezliğe bağlı primer hipotiroidizmde,
Tiroiditte,
Sekonder veya tersiyer hipotiroidizmde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI:
Tiroid hormon preparatları, genel olarak tanısı konmuş ancak tedavi edilmemiş adrenal korteks yetersizliğinde (ki bu durumda önce bu yetersizliğin tedavisi yapılır, kısa bir süre sonra T4 tedavisi eklenir), tedavi edilmemiş tirotoksikozda ve bileşimindekilerden herhangi birine karşı oluşmuş aşırı duyarlılık hallerinde kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Tiroid hormonu aktivitesine sahip ilaçlar; yalnız başlarına ya da diğer ilaçlarla kombine olarak obesite tedavisinde kullanılmıştır. Bu nedenle, tiroid hormonları yüksek dozlarda kullanıldığında (özellikle sempatomimetik aminlerle birlikte) toksisite belirtileri sergiler. Miksedem tedavisinde, ilave olarak glukokortikoidler kullanılabilir. Özellikle koroner arterlerle ilişkin kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarında kullanırken dikkatli olunmalıdır.
Angina pektoris ve gizli kardiyak hastalık olarak bilinen rahatsızlıklarda tedaviye 25-50 mcg Levotiroksin (T4) ile başlanmalıdır. Kardiyovasküler hastalığı bulunanlarda, tiroid hormon dozajı azaltılmalıdır. Tiroid hormonu ile idame tedavisi (geçici hipotiroidizm dışında) ömür boyu sürecektir. Tiroid hormonu toksisitesine ilişkin herhangi bir belirti görüldüğünde (göğüs ağrısı, hızlı nabız, aşırı terleme, sinirlilik) derhal hekime başvurulmalıdır. Tiroid hormonu alan kişilerde periyodik olarak tiroid durumu kontrol edilmelidir.
Normal tiroid bezi fonksiyonu bulunmadığı için tiroid hormonu ile idame tedavisi gören hastalar, aynı zamanda östrojen veya oral kontraseptif kullanıyorlarsa tiroid hormonu dozajının yeniden ayarlanarak arttırılması gerekebilir. Tiroid hormonu; androjenler, kortikosteroidler, östrojenler, östrojen içeren kontraseptifler, iyod içeren bileşikler ve salisilatlı bileşiklere
ilişkin laboratuar testlerini etkileyebilir. Konjenital olarak hipotiroidizimli çocuklarda derhal tedaviye başlanmalı ve aralıksız devam edilmelidir. 3 yaşında ilaç 2-8 hafta kesilerek durum yeniden değerlendirilmeli ve gerekirse ilaca yeniden başlayıp uzun süre devam edilmelidir.
Emziklilerde: Emzikli annelerde dikkatle kullanılmalıdır.
Çocuklarda: Tiroid hormonu ile tedavinin ilk aylarında, çocuklarda saç dökülmesi görülebilirse de bu durum geçicidir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Ender olarak önemli olmayan şiddette alerjik belirtiler ve doza bağlı hipertiroidi
belirtileri (tirotoksikozis factitia) görülebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER:
Antikoagülanlarla birlikte verildiğinde bu ilaçların etkisini artırabileceği için doz yeniden ayarlanmalı ve koagülasyon testleri yapılmalıdır. İnsülin kullanan diyabetlilerde tiroid hormon preparatları insüline ihtiyacı artırabilir. Bu gibi hastalarda idrarda glikoz testleri yapılmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Basit Guatr, tiroidit ve post-operatif tekrarı önleme tedavisi: Günde 1 tablet ile başlanır ve doz günde 2 tablete kadar artırılabilir. Ender olarak, hekim tavsiyesi ile daha yüksek dozlar uygulanabilir.
Hipotiroidizm: Günlük ilaç gereksinim miktarı hastadan hastaya değişebilir.
Genelde, ½ tablet ile başlamalı ve her 2/3 haftada bir, ¼ tablet artırılmalıdır.
Uzun süreli miksedem (özellikle de kardiyovasküler bozukluklar söz konusu ise) durumlarında doz, dikkatle ayarlanmalıdır. Böyle durumlarda; ¼ tablet ile başlamalı ve günlük maksimum doz 100-200 mcg Tiroksin (T4) olacak şekilde düzenlenmelidir. Tedavinin ilk dört haftası sonunda; klinik ve laboratuar tetkiklerine göre; preparatın dozu yeniden ayarlanmalıdır.
Miksedem koması: Ani müdahale gerektiren bu durumda ilk seçenek İ.V. tedavidir. Klinik tablo stabilize edilince oral tedaviye geçilebilir.
Tiroidin Supresyonu Tedavisi: Tiroid hormonunun fizyolojik olarak üretilenden daha fazla alınması; endojen hormon üretimini bastırır. Bu nedenle de eksojen tiroid hormonu, bazen “tiroid supresyon testi” veya tedavisinde kullanılır.
Ancak bu test bugün seyrek olarak uygulanmaktadır. Bu supresyon dozu, erişkinler için; 7-10 gün süreyle verilen, kg başına günde 2.6 mcg Tiroksin (T4) dir.

ÇOCUKLARDA DOZAJ
YAŞ Günlük Doz Kg Başına Günlük Doz
0-6 ay 25 – 50 mcg 8 – 10 mcg
6-12 ay 50 – 75 mcg 6 – 8 mcg
1-5 yaş 75 – 100 mcg 5 – 6 mcg
6-12 yaş 100 – 150 mcg 4 – 5 mcg
12 yaşın üstü 150 mcg’nin üstü 2 – 3 mcg

DOZ AŞIMI:
Aşırı dozaj durumunda; endojen orijinli hipermetabolik tabloya benzer semptomların tümü görülür. Bu durumda doz azaltılmalı ya da tedaviye bir süre ara verilmelidir. Akut aşırı dozaj durumlarında; midenin boşaltılması, oksijen verilmesi, kardiyak glikozidlerin uygulanması, propranolol kullanılması gibi yöntemler uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI:
30°C’nin altında, oda sıcaklığında saklayınız.
TİCARİ ŞEKLİ: 100 tabletlik blister ambalajlarda.
RUHSAT TARİHİ: 27.9.1972
RUHSAT NO.: 111/40
RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ:
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Hadımköy – İSTANBUL
Reçete ile satılır.İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.