İlacabak logosu
Ana sayfa - Tanı Tedavi Rehberi - İletişim



FORZA 30 TABLET

>English
İlaç Firması : ALI RAIF
Barkod : 8699543010281
Fiyatı : 3,47 TL.
Kamu kodu; A03167
SB.atc; R05X
Etkin madde : parasetamol kombinasyon
Formülü :
Parasetamol 250 mg,
Fenilefrin HCl 5 mg,
Klorfeniramin maleat 2 mg,
Oxolamin sitrat 100 mg.


ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI
R05X DİĞER
R05X DİĞER
R05X parasetamol kombinasyon




A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z


İlacın isminde geçtiğine emin olduğunuz
herhangi bir hece ile arama yapabilirsiniz.






ETKİN MADDE HAKKINDA KISA BİLGİ

parasetamol kombinasyon

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları.
Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.


Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik veya hatalı olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler.

Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !




PROSPEKTÜS (eksik,özetlenmiş veya güncellenmemiş olabilir)

FORMÜLÜ :

Her tablet;

Parasetamol...................................................... 250 mg

Oksolamin sitrat ............................................... 100 mg

Klorfeniramin maleat ......................................... 2 mg

Fenilefrin HCl ................................................. 5 mg içerir.



FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ :
Farmakodinami:

Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Oksolamin sitrat, periferik olarak etkisini gösterir. Öksürük kesici (antitüssif), analjezik ve antienflamatuar etkilidir.

Klorfeniramin maleat, antihistaminik ve antisekretuar etkisiyle, soğuk algınlığının sebep olduğu, hastayı rahatsız edici bir semptom olan burun akması, burun tıkanıklığı gibi durumları ortadan kaldırır. Sekresyonun azalması, öksürüğün daha az meydana gelmesini sağlar, böylece hastada solunum normale döner ve rahatlar. Yine sekresyonun sebep olduğu, burun kenarlarındaki tahriş ve kızarıklık da ortadan kalkar.

Fenilefrin HCl, vazokonstriktör özelliği ile dekonjestan etki gösterir. Üst solunum yolu mukozasındaki (nazofarenks, burun v.b) konjesyonu giderir. Burun tıkanıklığı, sinüs dolgunluğu semptomlarını hafifletir.

Farmakokinetik:

Parasetamol oral yolla alındıktan sonra, gastrointestinal sistemden tamama yakın oranda emilir. Etkisi 15-20 dk içinde görülür ve 2-3 saat sürer. Alındıktan 30-90 dk sonra pik plazma seviyesine ulaşır. Plazma proteinlerine % 25 oranında bağlanır. Plazma yarı ömrü 1-3 saattir. Karaciğerde metabolize edilir ve % 80’i glukuronid ve sülfat bileşikleri olarak vücuttan atılır.

Klorfeniramin maleat oral yoldan iyi absorbe olur. Etkisi 15-60 dakikada başlar, 3-6 saatte maksimuma erişir. Plazma proteinlerine % 70 oranında bağlanır. 24 saat içinde metabolitleri şeklinde idrarla atılır.

Fenilefrin HCl, oral alındığında absorbsiyonu değişkendir. Barsak mukozası ve karaciğerde sülfat konjügasyonu ile önemli derecede inaktive edilir. Oral alındığında belirgin derecede presistemik eliminasyona uğrar.

ENDİKASYONLARI :

Forza tablet; soğuk algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI :
Bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kullanımı kontrendikedir.

Ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği, hipertiroidi, prostat hipertrofisi, mesane çıkışında obstrüksiyon, dar açılı glokom, akut astım, hipertansiyon, kardiyak aritmi, iskemik kalp hastalığı ve serebro vasküler hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

MAO inhibitörü kullananlara verilmemelidir. Bunlar kesilmiş olsa bile 3 hafta geçmeden kullanılmamalıdır.

UYARILAR VE ÖNLEMLER : Dikkat isteyen makine kullanan kişilerin bu dönem içinde ilacı kullanmamaları önerilir.

Gebelik ve laktasyonda: Gebeliğin ilk üç ayında ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Klorfeniramin 6 yaşından küçük çocuklarda santral sinir sisteminin paradoksal stimülasyonunu neden olabilir. Geriatrik hastalar antimuskarinik ve vazopressör etkilere daha duyarlı olabilir. Yaşlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :

Duyarlı kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık, iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir. İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadan kalkar.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ :

Kronik alkolizm ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamolün hepatotoksisite riski artabilir. Hepatik enzim indiktörleri (barbitüratlar) primer parasetamol metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltabilir.

Alkol, fenatiazinler, trisiklik antidepresanlar; klorfeniramin ile birlikte merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etkiyi artırırlar. Klorfeniraminin antimuskarinik etkisi atropin, amantadin, haloperidol, fenotiazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır. MAO inhitibörleri, klorfeniraminin antimuskarinik ve merkezi sinir sistemi depresif etkisini fazlalaştırır. Klorfeniramin; sisplatin, paramonosalisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir.

Beta adrenerjik
blokör ilaçlar fenilefrinin pressör etkisini arttırabilir.

Diagnostik Test Etkileşmeleri :

* Parasetamol alanlarda;
* Kan şekeri: Glikoz oksidaz/peroksidaz metoduyla olduğundan düşük gözükür. Hekzokinaz / glukoz 6 fosfat dehidrogenaz metoduyla olduğunun aynı gözükür.
* Serumda ürik asid, fosfatungstat metoduyla olduğundan yüksek gözükür.
* Bentiromide testi sonuçları geçersizdir. Çünkü, hem parasetamol hem bentiromide, arilamin bileşiğine metabolize olarak bulunan P aminobenzoik asid miktarını etkiler.
* Nitrosonaftol reaktifi ile yapılan idrarda kalitatif 5-hidroksi indol asetik asit (5HIAA) testi yalancı pozitif sonuç verir. Kantitatif test etkilenmez.
* Klorfeniramin, allergenlerle yapılan deri histamin testini etkileyerek yalancı negatif sonuç alınmasına yol açar. Test yapılacaksa Forza Tablet, 72 saat önce kesilmelidir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI :

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;
Erişkinlerde; günde 3 defa 1-2 tablet;
Çocuklarda; 6-12 yaş arasındakilere günde 3 defa 1 tablet, 12 yaşından büyük çocuklara, erişkin dozlarında verilebilir.

DOZAŞIMI VE TEDAVİSİ :

Forza Tablet bilerek veya bilmeyerek aşırı dozda alındığında, hasta kusturulmalı ve/veya mide lavajı yapılmalıdır. Hasta, gözlem altına alınarak semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI :

30o C’nın altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI :

30 tabletlik blister ambalajlarda.
Reçete ile satılır. Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

RUHSAT TARİHİ VE NO.: 17.02.1998 / 185-77

RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ :

ALİ RAİF İLAÇ SAN. A.Ş.
İkitelli Organize San. Bölgesi
Haseyad II.Kısım No:228
34670 İkitelli / İST



Prospektüs bilgileri ilaç firmasının web sitesinden alınmış veya
ürün yöneticileri tarafından iletilmiştir.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bigilerin eksik veya hatalı olmasından
ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz.
Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !




Bu ilaca ait aradığınız bilgilere ulaşamadıysanız aşağıdaki aynı etken
maddeyi içeren ilaçların prospektüs, hasta kullanma talimatı ve kısa ürün
bilgilerinden faydalanabilirsiniz.







Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar :

A-FERIN 300 MG 30 KAPSÜL - HUSNU ARSAN 3,92 TL
A-FERIN FORTE 650 MG 30 TABLET - HUSNU ARSAN 2,72 TL
A-FERIN HOT 10 POŞET - HUSNU ARSAN 5,00 TL
A-FERIN PED. 100 ML ŞURUP - HUSNU ARSAN 2,73 TL
A-FERIN PLUS PEDİATRİK 100 ML ŞURUP - HUSNU ARSAN 3,20 TL
A-FERIN SINUS 20 FILM TABLET - HUSNU ARSAN 4,91 TL
AFEBRYL 16 EFERVESAN TABLET - GALEPHARMA 4,29 TL
BENICAL COLD 20 FİLM TABLET - BAYER 3,35 TL
CETAFLU FORT 20 TABLET - ATABAY 1,83 TL prospektüs
COLDEKS 20 KAPSÜL - DEVA 3,20 TL prospektüs
CORSAL 120 ML ŞURUP - I.E ULAGAY 2,81 TL
CORSAL 300 MG 30 KAPSÜL - I.E ULAGAY 2,94 TL
DAYMOL 200/500 MG 30 EFERVESAN TABLET - CELTIS ILAC 6,73 TL
DEFLU 20 TABLET - RECORDATI 1,25 TL prospektüs
DEFLU 100 CC ŞURUP - RECORDATI 2,20 TL prospektüs
DEFLU FORT 20 TABLET - RECORDATI 2,50 TL
DRISTAN 20 FİLM TABLET - TURGUT 3,29 TL
FORZA 30 TABLET - ALI RAIF 3,47 TL prospektüs
FORZA PEDİYATRİK 100 ML ŞURUP - ALI RAIF 3,44 TL prospektüs
GERAKON 325 MG 20 TABLET - MUNIR SAHIN 1,75 TL
GERAKON FORT 20 TABLET - MUNIR SAHIN 2,22 TL prospektüs
GERAKON PEDIATRIK 100 ML SURUP - MUNIR SAHIN 2,60 TL
GERALGINE PLUS 20 TABLET - MUNIR SAHIN 6,45 TL
GERALGINE-HOT TEK KULLANIMLIK GRANÜL İÇEREN 12 POŞET - MUNIR SAHIN 6,98 TL
GERALGINE-K 20 TABLET - MUNIR SAHIN 2,76 TL prospektüs
GRIBEX HOT TOZ 6 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 3,87 TL prospektüs
GRIBEX HOT TOZ 12 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 7,03 TL
GRIBEX HOT TOZ 24 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 10,10 TL
GRIBEX HOT PED. TOZ 6 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 1,91 TL
GRIBEX HOT PED. TOZ 12 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 3,75 TL
GRIBEX HOT PED. TOZ 24 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 6,87 TL
GRIBEX HOT- D TOZ 6 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 3,87 TL
GRIBEX HOT- D TOZ 12 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 7,03 TL
GRIBEX HOT- D TOZ 24 POŞET - ULKAR ILAC PAZARLAMA 10,10 TL
KATARIN 30 KAPSUL - BIOFARMA 3,39 TL
KATARIN FORT 20 FILM TABLET - BIOFARMA 5,22 TL
KATARIN FORT 20 TABLET - BIOFARMA 5,22 TL
KATARIN PEDİATRİK ŞURUP 100 ML - BIOFARMA 6,53 TL
KONGEST 30 TABLET - ZENTIVA 1,66 TL prospektüs
KONGEST FORTE 30 TABLET - ZENTIVA 3,04 TL prospektüs
KONGEST PEDİATRİK 100 ML ŞURUP - ZENTIVA 2,13 TL prospektüs
MEDICOLD 100 ML ŞURUP - KOCAK FARMA 2,75 TL
MINAMOL PLUS 30 TABLET - PHARMACTIVE 4,75 TL küb-hkt
MULTICOLD 200/250/50 MG 20 EFERVESAN TABLET - NEUTEC ILAC SAN. 4,57 TL
OLEDRO 30 TABLET - DROGSAN 3,47 TL prospektüs
OLEDRO HOT 500 MG 6 POŞET - DROGSAN 4,62 TL prospektüs
OLEDRO HOT EFERVESAN 500 MG 12 POŞET - DROGSAN 8,62 TL prospektüs
OLEDRO PEDIATRIK 100 ML ŞURUP - DROGSAN 3,97 TL prospektüs
PANALGINE 30 TABLET - ATABAY 3,48 TL prospektüs
PARAKODIN 20 TABLET - ATABAY 2,64 TL
PAROL HOT 12 POŞET GRANÜL - ATABAY 6,87 TL prospektüs
PAROL HOT PEDİATRİK 12 POŞET GRANÜL - ATABAY 3,60 TL prospektüs
PAROL PLUS 30 TABLET - ATABAY 4,37 TL
PEDITUS 100 ML SURUP - SANDOZ 3,20 TL prospektüs
PIROSAL 20 TABLET - SABA 2,73 TL prospektüs
TAMOL COLD 20 TABLET - SANDOZ 3,03 TL
TEMSALJIN 500 MG 20 TABLET - OSEL 1,47 TL
TERAGRIP 20 FILM TABLET - PHARMACTIVE 3,00 TL
THERAFLU FORTE 20 FİLM TABLET - NOVARTIS 3,89 TL
TRICOLD 20 FİLM TABLET - KEYMEN 2,13 TL
TYLOL COLD 100 ML SÜSPANSİYON - NOBEL ILAC SANAYI 4,00 TL prospektüs
TYLOL HOT 6 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 3,87 TL prospektüs
TYLOL HOT 24 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 10,10 TL
TYLOL HOT D 24 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 10,10 TL
TYLOL HOT PEDIATRIK 6 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 1,91 TL prospektüs
TYLOL HOT PEDIATRIK 12 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 3,75 TL
TYLOL HOT PEDIATRIK 24 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 6,87 TL
TYLOL HOT POSET 500 MG 12 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 7,03 TL
TYLOL HOT-D 6 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 3,87 TL
TYLOL HOT-D 12 POŞET GRANÜL - NOBEL ILAC SANAYI 7,03 TL





www.neyuretim.com/

www.medimistanbul.com

Sufi Müzik
FaceBook ta paylaş Twitter'da paylaş


Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik veya hatalı olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler.

Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !