S ile başlayan ilaçlar » Zentiva » SALAZOPYRIN-EN 500 MG 50 TABLET

SALAZOPYRIN-EN 500 MG 50 TABLET

 • İlaç Firması :
  ZENTIVA
 • Barkod :
  8699502040106
 • Fiyatı :
  13,16TL
 • SB.atc:
  A07EC01
 • Etkin madde :
  salisilazosülfapiridin
 • ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
  J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
  J01E SÜLFONAMİDLER VE TRİMETOPRİM
  J01EB Kısa etkili sülfonamidler
  J01EB04 salisilazosülfapiridin

salisilazosülfapiridin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Folat antagonisti bir sülfonamid antibiyotik olan sülfapiridin ile antienflamatuar salisilat bileşimi.
Yetişkin ülseratif kolit; 3-4gr/gün başlangıç, 2gr/gün devam dozu 3eşit doza bölünerek, romatid artrit; 2gr/gün.
Çocuk (8 yaş üzeri) ülseratif kolit; 40-60mg/kg/gün başlangıç 3-6 doza bölünerek, 30mg/kg/gün devam 4 doza bölünerek, juvenil romatoid artrit; 30-50mg/kg/gün.

Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; sülfonamid veya salisilat allerjisi, intestinal üriner obstrüksiyon, porfiri.

Etkileşim; folik asit, digoksin, metotreksat.

Yan etkiler; bulantı, iştahsızlık, vücut sıcaklığında artış, eritem, kaşıntı, baş ağrısı, eritrosit anomalileri, siyanoz, lökopeni, trombositopeni, karın ağrısı, baş dönmesi, proteinüri, hematüri, kristalüri, nefes darlığı, öksürük, ateş ve eozinofiliyle birlikte görülen alveoler fibroz, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ:Her tablette 0,5 g salisil-azo-sülfapiridin bulunur.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Salazopryin, sülfapiridin ve salistik asidin bir asit-azo bileşiğidir. İltihaplı barsak hastalıkları ve aktif romatoid artrit tedavisinde kullanılır.
KONTRENDİKASYONLARI: Sülfamid veya salisilatlara karşı aşırı duyarlı olan hastalarda intestinal ve üriner obstrüksiyonlarda, porfirialı hastalarda, 2 yaşından küçük çocuklarda, şiddetli alerji ve bronşiyal astım olgularında kullanılmamalıdır.
UYARILAR/ÖNLEMLER: Karaciğer , böbrek yetmezliği veya kan diskrazisi olan hastalarda,
hastanın klinik durumuna göre Salazopyrin kullanımına karar verilmelidir. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği olan hastalar hemolitik anemi yönünden kontrol edilmelidir. Hasta, idrarının ve cildinin azo boyası nedeniyle portakal sarısı renk alabileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Salazopyrin tedavisine başlamadan önce ve tedavi sırasında haftada 1 defa tam kan sayımı ve idrar tahlili yaptırması önerilir. Böbrek hasarı durumunda kristalüri ve taş oluşumunu önlemek amacıyla hasta uygun miktarda sıvı almalıdır. Ağır toksik ve aşırı duyarlık reaksiyonları meydana gelirse ilaç derhal kesilmelidir. İlaç bırakıldıktan birkaç hafta sonra tedaviye düşük dozla tekrar başlanır ve doz yavaşca arttırılır.
Gebelik ve Emzirme: Hayvan deneylerinde fötusun hiçbir zarar görmediği saptanmıştır. Bununla birlikte, ilaç hamilelik sırasında çok gerekli ise alınmalıdır. Süte geçen salisilazosülfapiridin miktarı ihmal edilebilir. Annenin sülfapiridin serum yoğunluğunun %40'I süte geçer. Ancak sülfapiridin, bilirubin yerine geçebilme kapasitesi düşük olduğu için, tedavi edici dozlarda istenmeyen etkilerinin az olduğu bildirilmiştir.
Fertilite Bozuklukları: Bazı durumlarda, Salazopyrin tedavisi sırasında oligospermi ve infertilite görüldüğü bildirilmiştir. İlacın bırakılmasıyla bu etkiler ortadan kalkar.
YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER: Salazopyrin tedavisinde görülebilen bazı yan etkiler, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının belirtileriyle karıştırılabilir. Bu nedenle, kesin bir ayrım yapmak zordur. Yan etkileri: bulantı, iştahsızlık, vücut sıcaklığında artış, eritem, kaşıntı, baş ağrısı. Seyrek görülen yan etkiler: Hemotolojik: eritrosit anomalileri, siyanoz, lökopeni, trombositopeni. Mide-barsak:dolgunluk hissi ve karın ağrısı. Merkezi sinir sistemi: baş dönmesi ve kulak çınlaması. Böbrek: proteinüri, hematüri, kristalüri. Akciğer: nefes darlığı, öksürük, ateş ve eozinofiliyle birlikte görülen alveoler fibroz. Aşırı duyarlık reaksiyonları: periorbital ödem, serum hastalığı, LE-sendromu, nefrotik sendrom
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER: Salazopyrin ile birlikte kullanıldığında folik asit ve digoksin emiliminde azalma olduğu bildirilmiştir.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: Doz hastanın tedaviye vereceği cevaba ve ilaca karşı toleransına göre ayarlanmalıdır. Tabletler gün boyunca düzenli aralıklarla, yemeklerle birlikte ve kırılmadan alınmalıdır. Gece dozu arasındaki aralık 8 saati geçmemelidir. Daha önce Salazopyrin kullanmamış hastalarda dozun birkaç hafta içinde kademeli olarak arttırılması önerilir.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI: 50 tabletlik ambalajlarda

RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİCİ:
Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Küçükkarıştıran, 39780 Lüleburgaz
Ruhsat tarihi:29.12.1989
Ruhsat no:151/19

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

salisilazosülfapiridin etkin maddesini içeren ilaçlar
İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.