OLEDRO PEDIATRIK 100 ML ŞURUP

  • İlaç Firması :
    DROGSAN
  • Barkod :
    8699580570069
  • Fiyatı :
    3,97TL
  • Kamu Kodu :
    A05675
  • SB.atc:
    R05X
  • Etkin madde :
    parasetamol kombinasyon
  • ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
    R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI
    R05X DİĞER
    R05X DİĞER
    R05X parasetamol kombinasyon

parasetamol kombinasyon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları.
Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

OLEDRO PEDİATRİK ŞURUP 100 mL
FORMÜLÜ
Her 1 ölçekte (5 mL' de);
Parasetamol 160 mg
Klorfeniramin maleat 1 mg
Fenilefrin HCl 5 mg
(Koruyucu : Sodyum metilhidroksibenzoat, Sodyum propilhidroksibenzoat;
Tatlandırıcı : Şeker; Aroma verici : Ahududu esansı) ve etanol içerir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
OLEDRO, soğuk algınlığı, nezle, grip, gibi üst solunum yolları non-spesifik enfeksiyonlarının
semptomatik tedavisi için formüle edilmiş; analjezik, antipiretik, antialerjik ve dekonjestan etkilere sahip
antigribal bir ilaçtır.
Farmakodinamik Özellikleri:
Parasetamol: Analjezik-antipiretik bir maddedir. Prostaglandin sentezini inhibe ederek periferik ağrı
reseptörlerinin duyarlılığını azaltır.
Klorfeniramin maleat: Antihistaminik ve antimuskarinik etkileri olan bir maddedir. Antimuskarinik
etkisiyle burun akıntısını ve dolgunluğunu azaltır, solunum yollarını açar, öksürük refleksini başlatan
önemli bir nedeni ortadan kaldırır. Histaminin H1-reseptörlerine bağlanmasını kompetitif olarak inhibe
ettiğinden allerjik üst solunum yolları hastalıklarında semptomatik iyileşme sağlar.
Fenilefrin HCl: Fenilefrin potent bir vazokonstriktördür. Direkt ve indirekt sempatomimetik etkilere
sahiptir. Başlıca etkisi postsinaptik α-adrenerjik reseptör agonisti olmasıdır. Terapötik dozları
vazokonstriksiyona neden olur. Fenilefrinin mukozaya topik veya oral uygulanması sonrası nazal
mukozada kan damarlarının konstriksiyonu sonucu dekonjestif etki oluşur.
Farmakokinetik Özellikleri:
Parasetamol: Analjezik etkisi 30 dakikada görülür. 1 - 2 saatte maksimuma varır ve 3-4 saat sürer.
Parasetamol’un % 90 - 95’ i karaciğerde konjuge metabolitlere dönüşerek idrarla atılır.
Klorfeniramin maleat: Klorfeniramin ağız yoluyla iyi absorbe olur, etkisi 15-60 dakikada başlar, 3-6
saatte maksimuma erişir, 24 saat içinde metabolitler şeklinde böbrek yoluyla atılır.
Fenilefrin HCl: Oral uygulamada 15 – 20 dakika sonra oluşup etkisi 4 saate kadar sürmektedir.
Fenilefrin gastrointestinal kanaldan absorbe ve metabolize edilir. Enterik absorbsiyonu başlangıçta
tam ve düzenli olmamasına rağmen fenilefrin oral uygulamadan sonra hemen ve tamamen absorbe
edilir. Fenilefrin barsak duvarında ve karaciğerde biyotransformasyona uğrar; ana metabolizma yolağı
barsak çeperinde sulfat konjugatlarına dönüşmesidir ve monoamin oksidaz ile oksidatif deaminasyona
uğramasıdır. Değişmemiş fenilefrin ve metabolitleri idrarla atılır.
ENDİKASYONLARI
OLEDRO, soğuk algınlığına eşlik eden ateş, ağrı ve nezlenin geçici olarak giderilmesinde kullanılır.
KONTRENDİKASYONLARI
OLEDRO, bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde, karaciğer yetmezliği
bulunanlarda, hipertansiyonlularda, hipertroidizmde, kapalı açılı glokomlularda ve monoamin oksidaz
grubu ilaçları alanlarda, akut bronşial astım, piloroduodenal obstrüksiyon, diabet ve kalp hastalarında
kullanılmaması gerekir. kullanımı kontrendikedir.
UYARILAR / ÖNLEMLER
Parasetamol alkol alışkanlığı olanlarda karaciğer hasarı yapabilir.
Yüksek dozda veya uzun süreli kullanımı böbreklerde ciddi hasar ve kan düzeylerinde değişikliğe
neden olur. Hipertroidli, diyabetli hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
5 günden uzun süren ağrılarda, 3 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
Hepatik nekroz görülebilir. Hepatik nekroz parasetamolün aşırı dozunda doza bağlı olarak
-
görülen bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir. Protrombin zamanı
uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g'
ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir.
Antikoagulan alan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
İlacın bazı ototoksik antibiyotiklerle birlikte kullanımı ototoksisitenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasını
engeller ve bu hasar ancak geriye dönüşsüz olduğunda fark edilebilir.
DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.
GEBELİKTE KULLANIM (Kategori C):
Gebelerde ilacın güvenli kullanımı kanıtlanmamıştır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça gebelerde
kullanımı önerilmez.
LAKTASYON:
Emziren kadınlarda herhangi bir veri mevcut değildir. Bu nedenle emziren annelerde kullanımı
kontrendikedir.
YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Duyarlı kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu,
deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık, iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak
çınlaması, fotosensitivite görülebilir. İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler
ortadan kalkar.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER
Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri, alkol, trankilizanlar ve santral sinir sistemi (SSS) depresanları
ile birlikte kullanılmamalıdır.
Parasetamol yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır.
Uzun süreli ve yüksek dozlarda alınan parasetamol; kumarin, indandion türevleri ile fenotiazinlerle
etkileşebilir.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
OLEDRO Pediatrik Şurup:
3 yaşına : Günde 3 defa 1/2 ölçek (2.5 mL)
3 - 6 yaş : Günde 3 defa 1 ölçek (5 mL)
6 yaş üzeri : Her 4 saatte 1 ölçek (5 mL)
Hekim tavsiyesi olmadan günde 6 defadan fazla kullanılmamalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklarda hekim
kontrolünde kullanılmalıdır.
DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Hasta erken görülmüşse kusturulur veya midesi yıkanır. Küçük çocuklarda aspirasyon tehlikesine karşı
tedbirli olmalıdır. Katartik (milk of magnesia) verilmesi faydalı olabilir. Daha sonra vakanın seyrine göre
genel süpportif ve semptomatik tedavi (i.v. sıvılar, oksijen) uygulanır. Hipotansiyon varsa
vazopressörler kullanılabilir. Ancak adrenalin verilmemelidir. Tansiyonu daha da düşürür. Analeptikler
kullanılmamalıdır, konvulsiyonlara sebep olabilir. Oral N-asetilsistein parasetamolün spesifik
antidotudur.
SAKLAMA KOŞULLARI
25 oC’nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayınız.
ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAKLARI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.
DOKTORA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ
OLEDRO Pediatrik Şurup 100 mL' lik şişelerde, 5 mL' lik 1/2 işaretli kaşık ölçek ile birlikte
PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ :
OLEDRO HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet; 12 poşetlik karton kutularda
OLEDRO Tablet; 30 tablet blister ambalajda
RUHSAT TARİHİ VE NO : 02.04.2002 - 199/76
RUHSAT SAHİBİ :
DROGSAN İlaçları Sanayii ve Ticaret A.Ş. 06760 Çubuk / ANKARA
İMAL YERİ :
DROGSAN İlaçları Sanayii ve Ticaret A.Ş. 06760 Çubuk / ANKARA
REÇETE İLE SATILIR.
Prospektüs onay tarihi: 23.09.2002

parasetamol kombinasyon etkin maddesini içeren ilaçlar



İlacabak.com - Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.