S ile başlayan ilaçlar » Dem » SOMATOSAN 3 MG IV 1 AMPUL

SOMATOSAN 3 MG IV 1 AMPUL

 • İlaç Firması :
  DEM
 • Barkod :
  8699769791018
 • Fiyatı :
  90,45TL
 • SB.atc:
  H01CB01
 • Etkin madde :
  somatostatin
 • ATC SINIFLAMASI - H - ENDOKRİN SİSTEM (CİNSİYET HORMONLARI VE İNSÜLİN HARİÇ)
  H01 HİPOFİZ VE HİPOTALAMUS HORMONLARI VE ANALOGLARI
  H01C HİPOTHALAMUS HORMONLARI
  H01CB Antigrowth hormonlar
  H01CB01 somatostatin
 • DDD (Yetişkin için ortalama günlük doz) : 6mg Parenteral

somatostatin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

İntestinal ve pankreas fistülleri, GİS endokrin tümörleri semptomatik tedavisi, siroza bağlı gastroözofajial varis kanamasında, Antigrowth hormon.
3.5mcg/kg

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.

Yan etkiler; hipoglisemi, hiperglisemi, flashing, bulantı, karın ağrısı...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/F Ayakta tedavide sağlık kurulu/uzman hekim raporu ile verilebilecek ilaç.

Somatostatin ve analogları (Yalnızca intestinal ve pankreatik fistüllerin tedavisi ve gastrointestinal sistemde görülen endokrin tümörlerin aşırı sekresyonlarının semptomatik tedavisi endikasyonlarında ödenir)

ProspektüsFORMÜL

Bir ampul, liyofilize toz şeklinde, 3 mg Somatostatin’e eşdeğer miktarda 3.19 – 3.85 mg arasında Somatostatin asetat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

Farmakodinamik Özellikler: Somatostatin, 14 aminoasitten oluşturulmuş sentetik bir polipepdiddir. Kimyasal yapısı ve etkisi, fizyolojik Somatostatin ile aynıdır.

Somatostatin, sekresyonu ve motiliteyi engeller ve gastrin, sekretin, motilin, gastrik inhibitör peptidi (GIP), vazoaktif intestinal Peptid (VIP), gut glukagon insülin ve pankreatik polipeptid (PPP) gibi gastrointestinal hormonların salgılanmasını önler.

Somatostatin, antrum ve duodenum arasındaki basınç gradyentini azaltarak ve gastrik mukozanın perfüzyonunu azaltarak, gastrik boşalmayı inhibe eder.

Somatostatin’in splanknik sirkülasyonu azalttığına dair bulgular vardır.

Farmakokinetik Özellikler: Sağlıklı gönüllülerde Somatostatin’in yarı ömrü 2.72 ± 0.45 dakikadır.

Somatostatin çoğunlukla idrar yolu ile itrah edilir ( İnsanda 4 saat sonra %40 ve 24 saat sonra %70 oranında itrah edilir). Metabolik inaktivasyon, plazma-endopeptidazlar tarafından peptid bağlarının kesilmesi ile tespit edilmiştir.

ENDİKASYONLAR

Sirozlu vakalardaki gastro-özofageal varis kanamalarında, pankreas ameliyatlarından sonra, pankreatik komplikasyonların profilaksisinde endikedir. Post-operatif fistül ve duodenum fistüllerinin sekresyonunu azaltmak için destekleyici tedavi ajanı olarak kullanılması önerilir.

KONTRENDİKASYONLAR

Şiddetli arteriyal kanamalar, endoskopik kontrol altında cerrahi yöntemler ile tedavi edilmelidir.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Gebelikte kullanımı (Gebelik Kategorisi:C): Somatostaninin gebelerde ve emzirenlerde güvenirliği henüz kanıtlanmamıştır, bu nedenle gebelikte, peri ve post natal periyodda ve laktasyonda kullanılmamalıdır.

Hassasiyet gelişmesi riski bulunduğundan tekrarlayan tedavilerden kaçınılmalıdır.

YAN ETKİLER /ADVERS ETKİLER

Terapi başladıktan sonra kan glukozunda azalma tespit edilebilir. İnsülin ile tedavi gören diyabetik hastalara eğer eşit dozda insülin sürekli olarak uygulanıyorsa, hipoglisemi ile karşı karşıya kalabilirler. Kan glukozundaki bu azalma inatçı olmayıp,insülin salgılanmasının azalması nedeni ile 2-3 saat sonra hiperglisemiye dönüşebilir. Bu nedenlerden dolayı, hastanın kan glukoz düzeyleri 3-4 saat aralıklarla kontrol edilmelidir. Karbonhidratlı gıdalar Somatostatin ile aynı anda kesinlikle alınmamalıdır. Eğer gerekiyorsa az dozda insülin uygulanabilir.

250 mcg Somatostatin’in süratli intravenöz enjeksiyonundan sonra bulantı ve ateş gözlenmiştir. Bu durum intravenöz enjeksiyonunun yavaş yapılması ile önlenebilir. (>1 dakika).

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ

DİĞER İLAÇLARLA ETKİLEŞİMLER VE GEÇİMSİZLİKLER

Somatostatin, barbitüratların uyutucu etki süresini uzatabilir ve pentetrazol’ün etkinliğini arttırabilir. Bu nedenle, Somatostatin uygulamaya başlamadan önce bu ajanların kullanılmasına son verilmelidir.

Somatostatin’in kuru maddesi glukoz ve fruktoz solüsyonları ile karıştırılmamalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU

Somatostatin; 1 ml izotonik,steril, apirojen serbest %0.9’luk sodyum klorür içinde çözülmelidir. Tedaviye kg başına 3,5 mcg Somatostatin olacak şekilde yavaş i.v. enjeksiyon ile (1 dakikadan daha uzun) başlanır. Tedaviye 3,5 mcg/kg/saat’lik i.v. infüzyon ile devam edilmelidir.

Genelde tedavi 5 günü aşmamalıdır. Post-operatif pankreatik ve duodenal fistül sekresyonunun azaltılması için uygulanan destek tedavisinde Somatostatin 14 günden fazla bir süre için uygulanmamalıdır. İstisnai durumlarda tedavi 25 gün sürebilir.

Hassasiyet riski bulunduğundan tedavinin tekrarından kaçınılmalıdır.

Hazırlanan çözelti hemen kullanılmalıdır.

Çocukların erişemeyecekleri yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Doz Aşımı

Aşırı doz alımı durumunda tespit edilmiş tipik bir semptom bilinmemektedir

Somatostatin’in yarı ömrü çok kısa olduğundan,ortaya çıkabilecek bir semptom hafif ve geçicidir.

Yükselen kan şekeri, insülin ile tedavi edilmelidir

Saklama Koşulları

25º C’ın altında oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Takdim Şekli ve Ambalaj Muhtevası

-2 ml kapasiteli berrak cam ampul’de 3 mg Somatostatin’e eşdeğerde 3.19 – 3.85 mg Somatostatin asetat içerir.

-1ml steril , apirojen % 0,9 NaCl izotonik çözücü ampul

RUHSAT SAHİBİ ADI VE ADRESİ:
DEM MEDİKAL ve ECZA DEPOSU SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Acıbadem Cad. No:56 34718 Kadıköy / İstanbul

LİSANS (ORİJİNAL RUHSAT) SAHİBİ ADI VE ADRESİ:
CuraMED Pharma GmbH
Postfach 41 02 29
76202 Karlsruhe - ALMANYA

ÜRETİM YERİ ADI VE ADRESİ:
Wasserburger Arzneimittelwerk Dr. Madaus GmbH
Herder Strasse. 2, D-83512
Wasserburg- ALMANYA

Ruhsat Tarihi : 11.09.1997

Ruhsat No : 102/70

Reçeteli satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.