G ile başlayan ilaçlar » Kansuk » GEORAL TOZ 2 POŞET

GEORAL TOZ 2 POŞET

 • İlaç Firması :
  KANSUK
 • Barkod :
  8699535250053
 • Fiyatı :
  5,06TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  A07CA
 • Etkin madde :
  rehidratasyon tuzu
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A07 İSHAL İLAÇLARI, BARSAK ANTİENFLAMATUAR VE ANTİENFEKTİFLERİ
  A07C ELEKTROLİTLER-KARBONHİDRATLAR
  A07CA Oral rehidrasyon
  A07CAXX rehidratasyon tuzu

rehidratasyon tuzu etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Su ve elktrolit kaybında, oral rehidratasyon tuzu.
Bir litre kaynamış soğumuş suya 1 poşet.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

Formül:
1 poşette : Sodyum klorür 3.5 g
Trisodyum sitrat 2.9 g
Potasyum klorür 1.5 g
Glukoz, anhidr 20.0 g

KULLANILIŞI:

* GE - ORAL bebeklerin ve çocukların ishallerinde vücuttan kaybolan su ve elektrolitlerin (tuzların), tekrar yerine konmasını sağlar. Bu nedenle ishalde hayat kurtarıcıdır.
* İshalli çocuk bir günde en az kilosunun sayısında çay bardağı dolusu karışımı içmelidir. (5 kilo ise 5 bardak)
* İshal başlar başlamaz bu karışımın verilmesi tedavide önem taşır.
* İshalli bebeklere ve çocuklara içebildiği kadar bu karışımdan verilmelidir. Kolay içemeyen çocuklara 5-10 dakika aralıklarla kaşık kaşık verilebilir.
* Karışım ayran ve meyva suları ile karıştırılarak verilebilir.
* Bu karışımın verildiği sırada ishalli bebek/çocuk, uygun beslenmeye devam edilmelidir. Anne sütü alan bebeklerin anne sütü kesilmemelidir.
* 24 saat bu karışımdan verilmesine rağmen, hala vücuttan su kaybı belirtileri (ağızda dilde kuruluk, bıngıldak ve gözlerde çökme, cilt esnekliği ve idrar miktarında azalma) bulunuyorsa veya ateş, kusma devam ediyorsa, hemen hekime başvurmalıdır.

HAZIRLANIŞI:
Bir litre kaynatılıp soğutulmuş içme suyu içine 1 poşet konup, iyice karıştırılarak eritildikten sonra içirilir.

DİKKAT:

* Poşetleri, kaynatılıp soğutulmuş suda eritiniz.
* Karışımı serin bir yerde ya da buzdolabında ağzı kapalı kapta saklayınız.
* Herhangi bir nedenle artan karışımı 24 saatten sonra kullanmayınız.
* Poşetleri güneşsiz ve rutubetsiz yerde saklayınız, yırtılmamasına dikkat ediniz.
* Beklenmeyen bir etki görüldüğü takdirde doktorunuza müracaat ediniz.

KONTRENDİKASYONLARI:

Ağır ve devamlı ishal ve ağır metabolik asidoz ve dehidratasyon (fontanel, göz altı, karın çökük çabuk ve derinden nefes alma, tissu-turgor ileri derecede bozulmuş, dalgınlık, huzursuzluk veya komataz hal ile emme refleksi çok zayıf veya yok ve vücut kilo kaybı vücut ağırlığının % 10’un üstünde) halinde önce intravenöz elektrolitik serumla durum düzeltildikten sonra idame tedavisi olarak GE-ORAL KANSUK verilmelidir. Ağır dehidratasyon ve asidoz acil tedaviyi gerektirdiğinden GE-ORAL KANSUK ‘la asit/baz dengesinin derhal düzeltilmesinin imkanı yoktur. İdame halinde ise vücut ağırlığı kg.na 24 saatte 180 ml elektrolit verilebilir.
Durdurulamayan kusma, ilcüs, barsak perporasyonu ve böbrek yetmezliğinde ağızdan bir şey verilemeyeceğinden oral elektrolitte verilmemelidir.
İlacın bileşiminde bulunan potasyum tuzları ağız yoluyla alındığında çok önemsiz bir toksisite gösterir. Bunun nedeni potasyumun idrarla derhal atılmasıdır. Potasyum bazı tuzlarla birlikte (örneğin potasyum klorür olarak) fazla miktarda ağız yoluyla alındığında genellikle kusmaya neden olur. Herhangi bir nedenden ötürü meydana gelen potasyum fazlalığında, ateşli kramplarda, akut dehydrasyonda, tedavi edilmemiş addison hastalığında, kas yorgunluğunda veya idrar azlığı, kanda azot artığı fazlalığı ile ortaya çıkan muhtelif böbrek yetmezliği durumlarında potasyum tuzları kontrendikedir.
Sodyum klorürün genel olarak toksik etkisi yok kabul edilmesine rağmen, bazen ciddi öldürücü veya zehirleyici etkiler yapabilir. Beslenme bölgesinde lokal tahrişler yapar ve üreme sisteminin de düzenini bozabilir.
Sodyum tuzlarının aşırı dozda kullanılması mide bulantısı, ishal ve kusma yapabilir. Sodyumun tutulması beyinde, akciğerlerde ve vücut yüzeyinde su tutulmasına neden olur.

Doz: Ağızdan günde 3-6 gr.'dır.

Sodyum sitrat vücutta doymuş bikarbonatla
okside olur. Sodyum bikarbonata dönüşmüş haliyle idrardan atılır. Bu yüzden idrarın asitliği fazla olduğunda veya asidosiste kanın bikarbonat birikimini düzenlemek için kullanılabilir. Sodyum sitrat bazı durumlarda idrar söktürücü, terletici ve ekspektoran olarak da kullanılır.

Beklenmeyen etkileri: Tansiyon düşüklüğü, nabız atışlarında düzensizlik, sol karıncığın çalışmasında düzensizlik, potasyum eksikliğinin elektrokardiyografik olarak ortaya çıkması.
Aşırı dozda oral olarak alındığında alkalosis (alkali fazlalığı) meydana gelebilir. Sodyum sitratın alışılagelmiş dozu; sistemik alkalizer olarak kullanıldığında, her 2-4 saatte 1-2 gr. dır. Sistemik antasid (asit giderici) olarak günde 4 defa 1-4 gr. dır.

Reçeteli, reçetesiz satılabilir. Bütün ilaçları çocuklardan uzak tutunuz.

Ticari şekli: 1 kutuda 2 poşet

Parekende Satış Fiyatı:

Ruhsat tarih ve no.su: 13.2.1985-135/63

İmal yeri ve Ruhsat Sahibi:

KANSUK LABORATUARI-İSTANBUL
Tel: 592 15 76-77-78

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (rehidratasyon tuzu etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.