E ile başlayan ilaçlar » Kocak Farma » ETYOMID 250 MG 50 DRAJE

ETYOMID 250 MG 50 DRAJE

 • İlaç Firması :
  KOCAK FARMA
 • Barkod :
  8699828120087
 • Fiyatı :
  48,45TL
 • SB.atc:
  J04AD03
 • Etkin madde :
  etiyonamid
 • ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
  J04 ANTİMİKOBAKTERİYELLER
  J04A TÜBERKÜLOZİS TEDAVİSİ
  J04AD Tiokarbamid türevleri
  J04AD03 etiyonamid

etiyonamid etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Tüberkülostatik antimikobakteriyel antibiyotik.
Yetişkinde 500-1000mg bölünerek.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, karaciğer yetmezliği.

Etkileşim; sikloserin , izoniazid ile nörotoksisite artışı.

Yan etkiler; dispepsi, nörotoksisite, hipotansiyon, allerjik reaksiyonlar, trombositopeni, stomatit, jinekomasti...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

UH-P
Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Prospektüs

FORMÜLÜ :
Beher draje 250 mg Etionamid içerir.
Yardimci maddeler : Titanyum dioksit, FD&C yellow no:6

FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI:
Etionamid bir antitüberkülotik'tir. Kimyasal ismi : 2-ethylthioisonicotinamide'dir.
Etionamid, etken maddenin enfeksiyon odagindaki konsantrasyonuna ve enfeksiyona neden olan mikroorganizmanin duyarligina bagli olarak, bakteriyostatik ve/veya bakterisid etki gösterir. Etionamid'in etki mekanizmasi kesin olarak tarif edilmemistir; ancak mikroorganizmalarin peptid sentezini inhibe ederek etki gösterdigi belirtilmistir.
Etionamid, mycobacterium türleri üzerinde yüksek derecede spesifik etkiye sahiptir. Mycobacterium tuberculosis üzerinde in vitro ve in vivo olarak etkilidir.
Etionamid'in in vitro MIC degerleri 0.6-10 µg/ml'dir. M.tuberculosis'te etionamid'e karsi dogal ve sonradan olma rezistans saptanmistir. Eger etionamid tüberküloz
tedavisinde tek basina kullanilirsa rezistans daha çabuk olusur. Etionamid ile diger antitüberkülotikler arasinda çapraz rezistans tesbit edilmemistir.
Farmakokinetik Özellikler:
Absorpsiyon : Agiz yoluyla verilen bir dozun yaklasik % 80'i sindirim sisteminde süratle absorbe edilir. 1 g'lik bir oral doz alindiktan 3 saat sonra plazmada 20µg/ml'lik seviyeler olusur; plazma konsantrasyonu 9 saat sonra 3 µg/ml'ye, 24 saat sonra ise 1 µg/ml'ye düser. Eriskinlerde 250 mg'lik bir oral dozdan sonra 1-4 µg/ml'lik plazma seviyeleri saptanmistir.
Dagilimi : Etionamid vücut dokularina ve sivilarina genis çapta dagilir; plazma ve organlardaki konsantrasyonlari es degerdedir. Ilaç plazma proteinlerine % 10 oraninda baglanir. Serebro-spinal sividaki konsantrasyonlari meninksleri normal ve inflamasyonlu sahislarda esit degerlerde saptanmistir.
Etionamid plasentaya geçmektedir; anne sütüne geçip geçmedigi bilinmemektedir.
Eliminasyonu : Etionamid'in plazma yari ömrü yaklasik 3 saattir. Etionamid karacigerde aktif ve inaktif metabolitlere metabolize olur. Esas aktif metaboliti sulfoxide'dir. Oral dozun % 1-5'i 24 saat içinde idrarla aktif madde ve metabolitler
halinde itrah edilir; kalani idrar ile inaktif metabolitler olarak atilir.

ENDIKASYONLARI :
Etionamid, diger primer antitüberkülotik ajanlarla birlikte, aktif tüberküloz türlerinin tedavisinde kullanilir.
Tüberküloz tedavisinde etionamid'in tek basina kullanilmasi uygun degildir.

KONTRENDIKASYONLARI :
Etionamid'e karsi hipersensitivitesi olan hastalarda ve ileri karaciger fonksiyonlari bozukluklarinda kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Karaciger fonksiyonlari bozuk olan hastalarda, bilhassa diyabetin de birlikte bulundugu vak'alarda, serum biluribin, SGOT ve SGPT degerlerinde yükselmeler bildirilmistir. Hepatotoksisite genellikle reversibil olup, ilacin kesilmesiyle ortadan kalkar.
Çocuklarda Kullanimi : Çocuklarda optimum terapötik dozlar saptanmamistir; çocuklarda tüberküloz tedavisinde, çok gerekli görüldügü takdirde, etionamid uygulanmasi yapilabilecegi bildirilmistir.
Hamilelikte Kullanimi: Etionamid'in gebelikte uygulanmasi hususunda yeterli arastirma ve bilgiler yoktur. Hayvan denemelerinde, yüksek dozlarin teratojenik etkileri saptanmistir. Hamile olan ya da hamilelik ihtimali bulunan kadinlarda
kullanilmasi tavsiye edilmez.

YAN ETKILER / ADVERS ETKILER :
En sik görülen yan etkileri gastro-intestinal tahammülsüzlük belirtileridir. Diger yan etkiler (periferik nevrit, optik nevrit, psisik bozukluklar, postural hipotansiyon, deri döküntüleri, trombositopeni, sarilik, stomatit, jinekomasti gibi), isoniazid'in yan etkileri ile paraleldir.
Nörotoksik yan etkiler, piridoksin (Vit-B6) ile önlenebilir veya azaltilabilir.

"BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRüLDüGüNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ."

ILAÇ ETKILESMELERI :
Etionamid bazi diger antitüberkülotik ilaçlarla (sikloserin ve isoniazid) birlikte kullanildiginda, nörotoksik yan etkilerde artma görülebilir. Bu nedenle etionamid'in bu ilaçlarla birlikte kullanilmasi gerektiginde, daha dikkatli kontroller yapilmalidir.

KULLANIM SEKLI VE DOZU:
Etionamid oral yolla kullanilir. Tüberkülozun ve/veya diger mikobakteriyel enfeksiyonlarin tedavisinde etionamid tek basina kullanilmamalidir.
Eriskinler için günlük doz 500 mg ile 1000 mg'dir. Genellikle günlük doz 1-3 parçaya bölünmüs olarak verilir. Bazi hastalar günlük dozu, yatarken tek doz halinde aldiklarinda ilaci daha iyi tolere ederler; bazilarinda ise günlük dozun 3 esit porsiyon halinde ve yemeklerle birlikte alinmasi daha iyi tolere edilmesini saglamaktadir.
Çocuklarda kullanilmasi gerektiginde, tavsiye edilen günlük toplam doz 15-20 mg/kg'dir. Günlük dozun bir defada verilmesi ve hiç bir sekilde 1000 mg'i geçmemesi tavsiye edilir. Etionamid uygulamasi sirasinda hastalara piridoksin (Vit-B6) verilmesi, yan etkilerin önlenmesi ve/veya azaltilmasi bakimindan faydalidir.

DOZ ASIMI :
Bu konuyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Asiri doz alinmasi durumunda, mide lavaji ile ilacin uzaklastirilmasi, genel destekleyici tedavi ve i.v. piridoksin verilmesi yararli olur.

SAKLAMA KOSULLARI :
25oC'nin altindaki oda sicakliginda ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Çocuklarin ulasamayacagi yerlerde ve ambalajinda saklayiniz.

TICARI TAKDIM SEKLI ve AMBALAJ IÇERIGI :
Beher drajede 250 mg Etionamid içeren 50 ve 500 drajelik amber renkli cam siseli ambalajlarda.

RUHSAT SAHIBI VE ADRESI : KOÇAK FARMA ILAÇ VE KIMYA SANAYI A.S.
Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66
Üsküdar / ISTANBUL
0.216 4925708
0.216 3347888

RUHSAT TARIHI VE NO : 18.06.1998 187-66

IMAL YERI : KOÇAK ILAÇ SANAYI.S.
Organize Sanayi Bölgesi
Çerkezköy / TEKIRDAG
0.282.7581112

Reçete ile satilir.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (etiyonamid etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.