klorpromazin hidroklorür ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
N05 PSİKOLEPTİKLER
N05A ANTİPSİKOTİKLER
N05AA Alifatik fenotiyazinler
N05AA01 klorpromazin hidroklorür

klorpromazin hidroklorür etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Vagolitik, sempatikolitik, sedatif ve antiemetik özellikleri olan bir antipsikotik. Büyükler : Günlük doz 25-150 mg’dir. günlük 2-3 defada alınır 5 yaş altı : Günde kilo başına 1 mg. Günlük doz 2-3 defada verilir. 5 yaş üstü : Büyükler için öğütlenen dozun üçte biri ya da yarısı verilir. Gerektiğinde 24 saat içinde 3-4 defa tekrarlanmak üzere 25-50 mg (1-2 ampul). 1-12 yaş arası çocuklarda, gerektiğinde 24 saat içinde 3-4 defa tekrarlanmak üzere 0.5 mg /kg önerilir.
Kontrendikasyon; barbitürat ve alkol komaları, dar açılı glokom, prostat hipertrofisi.
Etkileşim; antikolinerjikler, antikoagulanlar, adrenerjik blokerler, antikonvülzanlar, SSS depresanları, alkol, levodopa, lityum.
Yan etkiler; ekstrapiramidal sendromlar, sedasyon, uyuklama, ortostatik hipotansiyon, ağız kuruluğu, kabızlık, impotans, amenore, galaktore, jinekomasti, deri pigmentasyonları...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

klorpromazin hidroklorür etkin maddesini içeren ilaçlarİlacabak.com - Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.