D ile başlayan ilaçlar » Zentiva » DEPOMEDROL 40 MG 1 FLAKON

DEPOMEDROL 40 MG 1 FLAKON

 • İlaç Firması :
  ZENTIVA
 • Barkod :
  8699502770102
 • Fiyatı :
  8,24TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  H02AB04
 • Etkin madde :
  metilprednizolon
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - H - ENDOKRİN SİSTEM (CİNSİYET HORMONLARI VE İNSÜLİN HARİÇ)
  H02 SİSTEMİK KORTİKOSTEROİDLER
  H02A SİSTEMİK KORTİKOSTEROİDLER
  H02AB Glukokortikoidler
  H02AB04 metilprednizolon

metilprednizolon etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Kortikosteroid.
Başllangıç dozu hastalığın şiddetine göre 5-100mg, sonra doz düşürülür.

Kontrendikasyon; akut infeksiyon, herpes zoster, gözde ülserli herpes simplex, canlı aşı uygulaması, aşırı duyarlılık.

Etkileşim; digoksin, diüretikler, oral antidiyabetikler, antiloagulanlar, NSAİ, rifampisin, estrojen, barbitüratlar, fenitoin, rifampin.

Yan etkiler; ayyüz, gövde yağlanması, miyopati, hipertoni, osteoporoz, diyabet, amenore, hirsutismus, akne, ödem, GİS ülseri, enfeksiyon riskinde artış, büyüme gecikmesi, aseptik kemik nekrozları, glokom, katarakt, ruhsal bozukluklar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ: Her ml’de40 mg metilprednizolon asetat içerir.
ENDİKASYONLARI: Romatoid artrit, osteoartrit, bursit, tendinit, tenosinovit, epikondilit ve tendon üzerindeki gangliyonların enflamasyonunda;lokalize nörodermit, hipertrofik lichen planus, nummüler ekzema, necrobiosis lipoidica diabeticorum, alopecia areata, diskoid lupus erythematosus ve böcek ısırıkları gibi deri hastalıkları, ülseratif kolit, adrenogenital sendrom ve astımda kullanılır.
KONTRENDİKASYONLARI: Lokal enjeksiyonlar, akut enfeksiyonlarda; sistemik tedavi, iyileşmemiş tüberküloz, peptik ülser, akut psikoz, Cushing sendromu, herpes simpleks keratiti, canlı virüs aşılarının uygulanmasında ve su çiçeği hastalarında kontrendikedir.
UYARILAR/ÖNLEMLER: Eklem içi enjeksiyonlardan sonra ağrının artması, eklem hareketinin azalması, ateş ve halsizlik, artritin septik hale geldiğini gösterir. Uygun antibiyotik tedavisine geçilmelidir. Aktif tüberküloz, diabetes mellitus, osteoporoz, kronik psikotik reaksiyonlar, tromboflebite eğilim, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliğinde dikkatli kullanılmalıdır. Fibroplazi üzerindeki inhibitör etkisi nedeniyle enfeksiyonu yapan bakterilerin yayılmasına yolaçabilir. Bu nedenle bütün hastalar enfeksiyon açısından izlenmelidir.İntravenöz veya intratekal kullanılmamalıdır. Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanım: Tıbbi bir gerakçe olmadıkça gebelerde kullanılmamalıdır. Kortikosteroidler plasentaya ve anne sütüne geçer.
YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER: Sıvı ve elektrolit denge bozuklukları: Sodyum retansiyonu, yatkın hastalarda konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon, sıvı retansiyonu, potasyum kaybı, hipokalemik alkaloz. Kas-iskelet sistemi: Steroid miyopatisi, kas güçsüzlüğü, osteoporoz, patolojik kırıklar, kas kitlesinde azalma, vertebralarda kompresyon kırıkları, aseptik nekroz, tendon ruptürü. Gastrointestinal: Peptik ülser ve iyileşmesinde gecikme, perforasyon, hemoraji, pankreatit, abdominal distansiyon, ülseratif özofajit, bulantı, kusma, anoreksi, kilo kaybı, diyare, kabızlık. Dermatolojik: Yara iyileşmesinde gecikme, peteşi, ekimoz, deride incelme ve hassasiyet. Metabolik: Negatif azot dengesi. Nörolojik: Kafa içi basınç artışı, psödotümör serebri, psikiyatik bozukluklar, konvülsiyonlar. Endokrin: Adet düzensizlikleri, Cushingoid görünüm, hipotalamus-hipofiz-adrenal ekseninin baskılanması. Latent diyabet manifest hale gelebilir, diyabetlilerde insülin, oral hipoglisemik ilaçların dozunun yükseltilmesi gerekebilir. Çocuklarda büyüme baskılanabilir .Oftalmik: Posteriyor subkapsüler katarakt, göz içi basıncında artma, ekzoftalmi. Bağışıklık sistemi: Enfeksiyonların maskelenmesi, latent enfeksiyonların aktif hale gelmesi, oportunistik enfeksiyonlar, aşırı duyarlılık reaksiyonları, deri testlerinde reaksiyonların baskılanması. Kortikosteroidlerin parenteral uygulanmasına bağlı olarak, anafilaktik, alerjik reaksiyonlar, hiperpigmentasyon, hipopigmentasyon, deri, subkutan doku atrofisi, intrasinoviyal kullnanımlarda enjeksiyon sonrası alevlenmeler, Charcot benzeri artropati, steril olmayan tekniklerin kullanılması sonucu enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon, steril apse, yüz, baş bölgesinde yapılan intralezyonel uygulamalara bağlı olarak nadiren körlük görülebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER: Metilprednizolon siklosporin fenobarbital, fenitoin, rifampin troleandomisin, ketokonazol, asetil salisilik asit ve antikoagülanlar ile etkileşebilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: Depo-Medrol, intramusküler, periartiküler, intraartiküler, intrabursal, intralezyonel ve tendon kılıfı içine uygulanabilir. İntratekal ve intravenöz yoldan kullanılmamalıdır.

RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİM YERİ
Pharmacia & Upjohn Company, Kalamazoo, ABD lisansı ile
Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (metilprednizolon etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.