B ile başlayan ilaçlar » Munir Sahin » BEVITOL 20 TABLET

BEVITOL 20 TABLET

 • İlaç Firması :
  MUNIR SAHIN
 • Barkod :
  8699523010133
 • Fiyatı :
  6,37TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  A11DB
 • Etkin madde :
  vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12
 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A11 VİTAMİNLER
  A11D VİTAMİN B1AMIN B6 AND B12
  A11DB Vitamin B1 ve B6 ve/veya B12 kombinasyonları
  A11DBXX vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12

vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12 etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Vitamin b1 ve b2 nin b6 veya b12 ile kombinasyonu.
Yetişkinde profilaktik amaçla günde 1, tedavi amacıyla 2-4 defa.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜL:
1 Tablet;
Tiamin Mononitrat 250 mg
Pridoksin klorhidrat 250 mg içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:
Tiamin mononitrat (Vitamin B1) ve Pridoksin klorhidratın (Vitamin B6 ) insan metabolizmasında önemli rolleri vardır. Vitamin B1 esas olarak karbonhidrat metabolizmasında önemlidir. Vücutta pirofosfat şekline dönüştürüldüğünde koenzim aktivitesi göstererek pirüvik asidin parçalanmasını sağlar. Bu nedenle Tiamin eksikliğinde dokularda pirüvik ve laktik asit birikmesi gözlenmektedir. Tiamin pirofosfat glukoz metabolizmasında da koenzim aktivitesi göstererek, karaciğerde glukozdan glikojen imalini artırır, yani insüline paralel tesiri vardır. B6 vitamini ise protein metabolizmasında rolü fazla olan bazı fermentlerin terkibine girer. Proteinlerin transaminasyonunda ve dekarboksilasyonunda rolü vardır.
B, vitamini gastro-intestinal kanaldan absorblanarak bütün dokulara dağılır. Vücudun ihtiyacı kadarı kullanılır, fazlası depolanmaz. Değişime uğramadan Tiamin veya metabolitleri şeklinde idrarla dışarı atılır. Metabolizma için gerekli günlük B1, vitamini ihtiyacı yaklaşık 1 mg'dır. B6 vitamini ise yine gastro-intestinal kanaldan absorblanır ve aktif formu olan pridoksal fosfat şekline dönüştürülür. Pridoksal ve pridoksamin de aynı şekilde absorblanır ve dönüştürülerek kullanılır. 4- pridoksik asit şeklinde idrarla dışarı atılır. Günlük pridoksin gereksinimi yaklaşık 2 mg kadardır.

ENDİKASYONLARI:
Nevrit, polinevrit, diabetik nevropati, gebelik nevritinde, artrit, periartrit,siyatik, lombalji, artralji, miyalji, kramplar ve romatizmal ağrılar gibi diğer ağrılı durumlarda, idyopatik ve ihtiyarlığa bağlı tremorda, alkolizme bağlı miyokard yetersizliklerinde, diabetik enfeksiyonlarda, entellektüel ve fizik sürmenajlarda, genel bitkinlik hallerinde, Wernicke hastalığı, Korsakoff psikozu, Delirium tremens, gebe kadınlardaki aşırı kusmalar, radyoterapi sonucu kusmalar, ameliyat sonrası kusmaları.

KONTRENDİKASYONLARI:
Tablet içeriğindeki maddelere karşı hipersensitivitesi olan kimselerde kullanılmamalıdır.
UYARILAR VE ÖNLEMLER:
Yüksek dozda alındığında hipervitaminoza neden olabilir. Ayrıca yüksek dozda ve gebelik esnasında kullanımı prolaktin düzeyini arttırır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ:
Pridoksin, Levodopa periferik metabolizmasını arttırdığı için tek başına levodopa tedavisi altındaki parkinson hastalarında Bevitol Tablet kullanılmamalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;
Tedavi dozu :Günde 2-4 tablet
Profilaksi :Günde 1-2 tablet
Tabletler eritilmeden ve çiğnenmeden biraz sıvı ile yutulur.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Akut doz aşımı durumunda hasta izlenmeli, gerekirse septomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Oda ısısında, direkt ışıktan ve nemden koruyarak saklayınız.

TİCARİ ŞEKLİ:
50 tablet blister ambalajda
20 tablet blister ambalajda

Ruhsat tarihi ve No.: 03.04.1991- 155/64
Ruhsat sahibi ve İmal Yeri:
MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Kartal/İSTANBUL

Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.