A ile başlayan ilaçlar » Zentiva » ANTI SKAB KREM % 5 30 GR KREM

ANTI SKAB KREM % 5 30 GR KREM

 • İlaç Firması :
  ZENTIVA
 • Barkod :
  8699502354470
 • Fiyatı :
  9,66TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  P03AC04
 • Etkin madde :
  permetrin
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - P - PARAZİT İLAÇLARI BÖCEK İLAÇLARI VE KOVUCULAR
  P03 EKTOPARAZİTİSİDLER
  P03A EKTOPARAZİTİSİDLER
  P03AC Piretrinler
  P03AC04 permetrin

permetrin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Uyuz ve bit tedavisinde.
Haricen kullanılır. 8-12 saat sonra banyo yaparak temizlenir.
Şampuan ve saç kremleri, uygulamadan 10 dakika sonra yıkanır.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ
Her bir gram kremde 50 mg permetrin bulunur.

Antioksidan: Butillenmiş hidroksitoluen
Koruyucu: Benzil alkol

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Farmakodinamik özellikleri
Bir piretroid olan permetrin, bit, pire, kene, uyuz böceği ve diğer artropodlar dahil geniş bir parazit grubuna karşı etkilidir. Sinir hücresinin membranı üzerindeki etkisiyle, membran polarizasyonunu düzenleyen sodyum kanalının akımını durdurur. Bu etki sonucunda, repolarizasyon gecikir ve paralizi oluşur.

Farmakokinetik özellikleri
%5 permetrin kremin tek bir kez uygulanması ile emilen miktarı kesin olarak bilinmemekle birlikte, 14C ile işaretlenmiş permetrin ile orta ve ağır uyuzlu hastalarda yapılan emilim araştırmaları, uygulanan miktarın %2si ya da daha azının emildiğini göstermektedir. Topikal uygulama sonrasında, insanlarda, dokular ve vücut sıvılarında dağılımına ilişkin veri bulunmamaktadır. Permetrin, ester hidroliziyle hızla inaktif metabolitlerine dönüşür. Bu metabolitler temel olarak böbreklerden atılır.

ENDİKASYONLARI
Anti-Skab %5 Krem, Sarcoptes scabiei’ye bağlı infestasyonların (uyuz) tedavisinde endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI
Anti-Skab %5 Deri Kremi, herhangi bir sentetik piretroide ya da piretrine , ya da bileşimindeki maddelerden birine karşı aşırı duyarlı olanlarda kontrendikedir.

UYARILAR/ÖNLEMLER
Aşırı duyarlılık reaksiyonu görülürse, tedaviye son verilmelidir.

Sarcoptes scabiei infestasyonlarında genellikle kaşıntı, ödem ve eritem görülür. Tedavi sırasında, bu belirtilerde geçici bir şiddetlenme görülebilir. Hastalara, kremin uygulanmasından sonra kaşıntı, hafif yanma ve/veya batma hissi duyulabileceği ve iritasyonun devam etmesi durumunda doktora danışmalarının gerektiği belirtilmelidir.

Anti-Skab %5 Deri Kremi, gözlerde iritasyona neden olabilir. Uygulama sırasında kremin gözlere temas etmesi durumunda, gözler derhal bol su ile yıkanmalıdır.

Çocuklarda kullanım
Anti-Skab %5 Deri Kremi, iki aylık ve daha büyük bebeklerde kullanılabilir. İki aylıktan küçük bebeklerde güvenilirliği ve etkililiği henüz belirlenmemiştir.

Yaşlılarda kullanım
Permetrinin büyük oranda böbrekler aracılığıyla atıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte, topikal olarak uygulanan permetrin karaciğerde metabolize edilerek böbreklerden inaktif metabolitleri şeklinde atıldığından, önerildiği şekilde kullanıldığı takdirde, böbrek fonksiyonları azalmış hastalarda toksik reaksiyon riskinin artması beklenmemektedir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanım
Gebelik kategorisi: B
Gebe kadınlar üzerinde yeterli ve iyi kontrollü çalışmalar yapılmamıştır. Bu nedenle, gebelik döneminde ancak çok gerekli ise kullanılmalıdır.

Permetrinin insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme döneminde, ya emzirmeye ara verilmeli ya da tedavi ertelenmelidir.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Kremin uygulanmasından sonra, genellikle hafif ve geçici özellikte yanma ve batma hissi duyulabilir. Bu etkiler genellikle infestasyonun şiddeti ile orantılıdır. Kaşıntı, uygulamadan sonra çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilir. Eritem, uyuşma, karıncalanma nadiren görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Bilinen bir etkileşimi yoktur.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Erişkinler ve çocuklar
Anti-Skab %5 Krem, boyundan ayak tabanlarına kadar deri üzerine masaj yapılarak sürülür. Uyuz, erişkinlerde saçlı deride nadiren görülmekle birlikte, bebeklerde ve yaşlılarda saçlı deri sınırları, boyun, şakaklar ve alında da görülebilir. Ortalama bir erişkinde genellikle 30 gram krem yeterlidir. Krem, uygulandıktan 8-14 saat sonra yıkanarak (banyo, duş) temizlenmelidir.

Bebeklerde saçlı deri, şakaklar ve alın bölgesine de uygulanmalıdır. Tek uygulanma ile genellikle tedavi sağlanır.

Hastalar, kremin uygulanmasından sonra kaşıntı hissedebilirler. Bu durum, nadiren tedavi başarısızlığının göstergesidir ve tedavinin tekrarlanmasının gerektiğini göstermez. Uygulamadan sonra canlı Sarcoptes scabiei varlığının gösterilmesi durumunda tedavinin tekrarlanması gereklidir.

DOZ AŞIMI
Doz aşımı bildirilmemiştir. Yanlışlıkla oral yoldan alınması durumunda mide lavajı ve genel destekleyici önlemler uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
30°C altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI
30 gramlık tüplerde.

RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİM YERİ
Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz

Ruhsat tarihi: 26.02.2003
Ruhsat no: 202/10

Reçete ile satılır.Prospektüs onay tarihi: 03.03.2003

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.