A ile başlayan ilaçlar » Nobel Ilac Sanayi » ANTABUSE 500 MG 25 TABLET

ANTABUSE 500 MG 25 TABLET

 • İlaç Firması :
  NOBEL ILAC SANAYI
 • Barkod :
  8699540010208
 • Fiyatı :
  17,26TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  N07BB01
 • Etkin madde :
  disülfiram
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
  N07 DİĞER SİSNİR SİSTEM İLAÇLARI
  N07B BAĞIMLILIK İLAÇLARI
  N07BB Alkol bağımlılığı
  N07BB01 disülfiram

disülfiram etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Kronik alkolizmde, aldehit dehidrojenaz enzim inhibitörü.
Başlangıçta günde 500mg. Devam 125-500mg.

Kontrendikasyon; ciddi miyokard hastalığı, koroner arter hastalığı, DM, hipertansiyon, böbrek veya karaciğer yetmezliği, epilepsi, ilaç bağımlılığı, hipotiroidi, solunum sistemi hastalığı, beyin hasar, aşırı duyarlılık.

Etkileşim; alkol (topikal kullanım dahil), izoniazid, etambutol, metronidazol, paraldehit, antikonvülzanlar,antikoagulanlar.

Yan etkiler; dispepsi, yorgunluk, baş ağrısı, diyare, erkekte empotens, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

Psikiyatri uzmanı veya bu uzman hekimin düzenlediği ilaç kullanım raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçetelendirilebilir.

Prospektüs

FORMÜL:
Bir Antabus Tablet 500 mg tetraetiltiuram disülfid (Disülfiram) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER:
Disülfiram aldehit dehidrojenaz enzimini inhibe ederek etki gösterir. Disülfiram ile birlikte alkol alındığında vücutta asetaldehit birikmesi sonucunda disülfiram-alkol reaksiyonu denilen toksik tablo oluşur. Bu durum kişiyi alkolden caydırmaya çalışır. Disulfiram alkol alımından 5-10 dakika sonra taşikardi, hipotansiyon, dispne, bulantı, kusma ile kendini gösterir. Reaksiyonlar alkolün kandaki miktarına bağlı olarak 30-60 dakikadan saatlere kadar ulaşan sürelerde devam edebilir. Disulfiramın eliminasyonu yavaştır. İlaç alımından bir hafta sonra bile ilacın beşte biri vücutta kalır ve 14 gün sonra hala disulfiram-alkol reaksiyonuna sebep olabilir. Hasta tedavi süresince traş losyonu, kolonya kullanmamalıdır.

ENDİKASYONLAR:
Kronik alkolizm tedavisi

KONTRENDİKASYONLAR:
Ciddi miyokard hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, disülfiram ve diğer tiuram türevlerine aşırı duyarlığı olanlarda ve psikozlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
ANTABUS ALKOL KULLANAN KİŞİNİN ONAYI OLMADAN KULLANILMAMALIDIR.
Hasta ilacı kullanması sırasında alkol almaması için uyarılmalıdır. Hastanın aynı zamanda soslar, öksürük şurupları, traş losyonları gibi alkol içeren her şeyden sakınması gerekmektedir. Alkol ile ilacın oluşturduğu reaksiyonlar 14 gün sonra bile ortaya çıkabilir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZAJ:
Antabus Tablet tedavisine hasta alkolü bıraktıktan en az 12 saat sonra başlanmalıdır.
Tedaviye 1-2 hafta boyunca günde maksimum 500 mg tek doz şeklinde başlanır.
İdame dozu günde 250 mg (125-500 mg) olmalı, ancak 500 mg’ı kesinlikle aşmamalıdır.
Antabus-Alkol Reaksiyonu Tedavisi: Şok önlenir, kan basıncı sabit tutulur. Oksijen veya %95 oksijen ile %5 karbondioksit karışımı ile solunum desteği verilir, İ.V.olarak C vitamini (1 gr), efedrin sülfat uygulanır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI:
Antabus Tablet: 25 tabletlik ambalajda.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (disülfiram etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.